Jak může těhotenství ovlivnit pracovní život

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Těhotenství je pro většinu nastávajících rodičů požehnaným stavem, během kterého jdou všechny ostatní starosti jednoduše stranou. Budoucí maminky, které pracovaly na dobu neurčitou, se o své teplé místečko po čas mateřské dovolené nemusejí strachovat. Pokud ovšem k oznámení těhotenství dojde ještě v průběhu zkušební lhůty, mohou s nimi zaměstnavatelé v některých případech učinit rychlý proces. Kdy je vaše pracovní budoucnost s příchodem těhotenství v ohrožení?

Pravidla zkušební doby jsou nekompromisní

Zaměstnavatelé mají v otázkách těhotenství svých pracovnic, které disponují smlouvou na dobu neurčitou, naprosto svázané ruce. V případě zkušební lhůty to však zdaleka neplatí. Zákon jasně říká, že k ukončení pracovního poměru může v této době dojít ze dne na den, a to bez udání důvodu. Dokonce ani těhotenství není žádným zvláštním důvodem, který by na dané skutečnosti něco měnil. Směrnice Evropské Unie takové počínání sice zakazuje, nicméně česká legislativa na její názor údajně příliš nedbá.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zkušební doba a těhotná zaměstnankyně

Pokud dostane těhotná žena výpověď kvůli svému těhotenství, samozřejmě se jedná o diskriminaci určité skupiny lidí. Když s ní ovšem zaměstnavatel rozváže poměr bez udání důvodu, je jeho jednání v podstatě v pořádku. Jak se tedy proti náhlé ztrátě práce efektivně bránit?

Těhotná žena musí zaměstnavatele informovat o svém odchodu na mateřskou dovolenou. Nikde ale není výslovně psáno, aby svému chlebodárci přiznala, že je těhotná. Pokud nevykonává fyzicky náročnou práci nebo práci ohrožující zdraví nenarozeného dítěte, může si své malé tajemství nechat pro sebe.

Samozřejmě, že změny na tělesné schránce nelze schovávat věčně a když navíc svůj stav zamlčíte, připravíte se o jisté výhody včetně zákazu práce přesčas nebo povinných služebních cest. Proto je potřeba dobře zvážit, zda-li vám překonání zkušební lhůty vážně stojí za to.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.