Kde je nejlepší zhodnocení peněz

Pokud máte naspořené finanční prostředky, logicky si přejete, aby byly co možná nejlépe zhodnoceny. Investičních možností mají dnes lidé spousty. Určitě tedy není od věci najít si takové spořicí účty, které jsou schopny bez větších problémů nabídnout vynikající podmínky se vším všudy. Je poměrně výhodné soustředit se na konkrétní typy investic. Některé jsou krátkodobé, jiné dlouhodobé. Pokusme se tedy podívat na tyto investice poněkud podrobněji a poukázat si na jejich výhody a nevýhody.

Investice určené pro konzervativnější investory

Pokud chcete mít jakousi jistotu investice, pak vsaďte na podílové fondy. Ty jsou logicky zajištěné, takže o peníze určitě nepřijdete. Dopředu budete také znát splatnost konkrétního fondu, což je pro vás také velmi výhodné. Rozhodně ale nepočítejte s tak vysokými výnosy, jako je tomu u jiných nekrytých investičních možností. K připsání výnosu budete ale muset splnit některé důležité podmínky. Například před dobou splatnosti budete mít s nějakou výší výnosu docela velký problém.

Rizikovější typy investic

Pokud budete ochotní podstoupit vyšší míru rizika, pak není problém investovat do dluhopisů a akcií. Tuto efektivní kombinaci nabízejí především podílové fondy anebo klasické akciové investování. V krátkodobém horizontu akcie vcelku kolísají, nicméně dlouhodoběji se může jednat o poměrně solidní investici.

Kterým investicím je vhodnější se vyhnout?

Jestliže nemáte dostatek zkušeností, měli byste se vyhnout složitějším investicím. Jmenovat bychom několik takových investičních možností bez větších potíží mohli. Typické jsou zejména futures kontakty a také opce a CFD. U těchto nástrojů je typické opravdu vysoké zhodnocení, nicméně míra rizika je neskutečně vysoká. I proto je vhodnější držet se spíše při zemi a snažit se řešit veškeré záležitosti okolo investic konzervativnějším způsobem. Otázku kam investovat peníze na zhodnocení si nakonec stejně budete muset vyřešit sami.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.