Kauza Dodávka: Ano, bylo líp. Ruku natahoval každý

Klára Dostálová

Skvělý dárek. Manžel musel být zřejmě hodný. Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) byla prošetřována v souvislosti s podezřením na to, že za veřejné peníze opatřila auto svému muži. Tomu se očividně líbila kempovací dodávka. Peníze konkrétně údajně pocházely z peněz určených na odměnu asistentky ministryně a nynější poslankyně. Odposlechy, které nemohly být použity jako oficiální důkaz ovšem trestní stíhání nespustily. Jak jinak. Podle serveru Seznam Zprávy bylo ale kauz více. Ostatně za minulé vlády se ruce natahovaly poměrně často.

K rychlé motorce se peníze zřejmě jen tak nedostaly

Určitě zajímavá byla spolupráce bývalé ministryně s dnes taktéž bývalým profesionálním motocyklovým jezdcem Karlem Abrahámem mladším. Situace se konkrétně týkala agentury CzechTourism. Ta disponuje vlastním managementem, nicméně úkolovala ji nejspíše sama ministryně, na což pochopitelně neměla právo. Známý motocyklista měl dělat reklamu agentuře. Zakázka vypsaná nebyla. Sám Abrahám agenturu propagoval, nicméně podle odposlechů za rok 2017 nedostal ani korunu. Policie uvedla, že vznikl plán, kdy mohl dostat až 500 000 korun za loga, jež byla umístěna na výstroji. Zřejmě nic protiprávního, leč morální úpadek. Na morálku si ale současná poslankyně očividně příliš nehrála.  

Podívat se na motorky? Jasně, ideálně s VIP lístky

Že by si bývalá ministryně vyrazila jen tak na motorky mezi obyčejné fanoušky? No, radši ne. Manažer CzechTourismu Pangrác měl tehdy uzavřít smlouvu na reklamní bannery ve VIP stanu, který měl fungovat během Velké ceny Brna. V samotném ujednání ale bylo také 10 VIP vstupenek. Můžete hádat, kam putovaly dvě z nich. Člověk by až chtěl být manželem štědré paní ministryně.

Zastavení kauz a čistá duše

Nikde pochopitelně nebylo nic prokázáno. Dle vyjádření současné poslankyně fakticky žádná dodávka za stání peníze neexistovala a vše bylo čisté. Ostatně Čapí hnízdo je také v pořádku, dotace pro Agrofert stejně tak a bývalý premiér vlastně v žádné STB nebyl. Nyní si jezdí v poněkud větší dodávce s nejasným účelem. Vždyť prezidentská kampaň to také není. Někdo tady prostě lže a veřejné finance zažily armagedon. Kdo je dá do kupy, je nejisté. Kauzy už se dostaly na povrch i u současných vládních stran. Možná by stálo za to hmotnou odpovědnost veřejných osob. Ano to všechno byly jen účelovky?

Zdroje info: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-nejen-auto-pro-manzela-dostalova-tlacila-zakazky-na-turistiku-rekla-policie-211151

https://cnn.iprima.cz/dostalova-mela-financovat-auto-pro-manzela-ze-snemovnich-penez-nesmysl-reaguje-114701

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3520150-podle-policie-splacela-exministryne-dostalova-auto-z-penez-poslanecke-snemovny

Klára Dostálová: Náhledové foto Ministerstvo pro místní rozvoj  

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.