Kasička na peníze a její výběr

Jako rodiče byste měli své děti co nejdříve začít učit zacházet s penězi. Dětem je potřeba vysvětlit, jak šetřit a za co utrácet. Měly by také vědět, že je někdy vhodné za daných okolností peníze i darovat. V našem příspěvku se dozvíte nejen to, jak děti naučit hospodařit s penězi, ale také jakou kasičku jim pro šetření pořídit.

Jak a kdy naučit děti zacházet s penězi

Rodina je základ. Jakékoliv dobré i špatné návyky pochází právě z ní. Děti si velmi všímají, jak jejich rodiče nakládají s penězi. Dětem byste měli nejprve vysvětlit, jak s penězi zacházet. Teprve poté jim vysvětlete, jak je vydělávat. Pochopení, jak s penězi hospodařit, je základem. Seznamovat děti s penězi můžete od malička. Je velmi důležité a také výchovné, aby děti v předškolním věku pochopily, že nemohou mít všechno, co vidí a chtějí. Musíte jim vysvětlit, že si budou muset občas něco odepřít nebo si na danou věc, kterou chtějí či potřebují, muset počkat. K tomu vám budou nápomocny různé formy her s dětskými penězi.

Jak naučit děti šetřit

Není dobré a ani výchovné, když koupíte dítěti vše, nač si ukáže. Je důležité mu ukázat a naučit ho, jaký je rozdíl mezi tím, co chce a potřebuje. Do šetření je vhodné zapojit děti v předškolním věku. Dítě v tomto věku ještě nedostává kapesné, a tak kasička, do které bude šetřit, může být společná. Musíte si stanovit cíl spoření, bez něj by spořit nemělo smysl. Jakmile dítě začne dostávat kapesné, což by mělo nastat s nástupem do školy, je vhodné ho k šetření motivovat a koupit mu vlastní kasičku na peníze. Dávat dětem kapesné je důležité, protože děti se touto cestou učí, jak s penězi hospodařit a proč je spořit. Kolik dětem dáte, záleží pouze na vás a vašich finančních možnostech. Dětem ale musíte zdůraznit, k čemu bude kapesné sloužit a co budete financovat vy.

Dětská kasička

Pokud tedy vaše děti budou dostávat kapesné, ze kterého si budou moci ušetřit na něco, co chtějí, musíte jim pořídit kasičku na uspořené peníze. Těch je na trhu celá řada od dřevěných, plastových, keramických až po plechové. Můžete pořídit klasiku – kasičku prasátko. Na výběr jsou také kasičky s pohádkovými postavičkami, se jménem dítěte anebo kasička auto, truhla a jiné. Zeptejte se dětí, kterou by chtěly, přece jen do ní budou spořit ony.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.