Karanténa? Stejná pravidla, jako u nemocenské

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Zasáhla-li vás povinná karanténa, která byla stanovena rozhodnutím Bezpečnostní rady státu kvůli šířícímu se koronaviru, pak určitě uvítáte, když se na tuto problematiku zaměříme. Jak to máte se zaměstnáním? A co hrozí, když karanténu nedodržíte?

Náhrada mzdy

Po celou dobu, kdy jste v karanténě, se na vás vztahují obdobná pravidla, jako když jste na nemocenské. To znamená, že v prvních dvou týdnech vaší izolace vám náhradu za mzdu vyplatí váš zaměstnavatel. I výše náhrady je stejná. Jde o 60 % ze základu vaší průměrné mzdy nebo platu. Takže jen pro orientaci. Pokud vyděláváte 25 000 Kč hrubého, pak vám náleží od zaměstnavatele asi 6 500 Kč za dva týdny.

Nařízení karantény. Kdo rozhoduje?

Nařízení karantény na vás může uvalit jen a pouze krajská hygienická stanice v součinnosti s vaším lékařem. V tomto případě tak může učinit i plošně ministerstvo zdravotnictví. Stejně tak o trvání a ukončení karantény rozhodují výše uvedené orgány. Ty pak informují zaměstnavatele o tom, že karanténa byla nařízena. I na tyto případy tak dopadají nové e-neschopenky, které vám vystaví lékař.

Pokuta za nedodržení karantény

Rozhodnutí Bezpečnostní rady státu se dotklo na každého jedince, který od 7. 3. 2020 přijel Itálie. Podle odhadů jde až o 16 tisíc kteří zde byli na zimních dovolených. Itálie je totiž nejvíce zasaženou evropskou zemí, která se potýká s epidemií onemocnění covid-19, přenášeným novým typem koronaviru. Vrátili jste se a nemáte žádné příznaky nového typu koronaviru respektive onemocnění, které způsobuje? Ani v takovém případě nemůžete nařízenou karanténu porušit. Za takové porušení povinností, které z karantény vyplývají, vám hrozí pokuta až ve výši 3 000 000 Kč. Vašimi povinnostmi tedy, jako člověka v karanténě, je setrvat doma a vyhýbat se kontaktu s jinými lidmi.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.