Kanál Dunaj-Odra-Labe utopí desítky miliard korun

Loď na Labi

Ještě před několika dny hovořil prezident republiky Miloš Zeman o tom, že by se rád dočkal otevření kanálu Dunaj-Odra-Labe. Otázkou je, zdali tento projekt nakonec uspěje. Mnozí hovoří o tom, že se jedná o skutečně megalomanskou stavbu. Právě o í se vyjadřoval někdejší ministr dopravy Dan Ťok tak, že by podobným megalomanem byl také Jakub Krčín, který nechal vystavět slavné rybníky již za doby Karla IV. Také se oháněl průplavem na Seině mezi Paříží a Belgií. Poněkud zvláštní a přinejmenším zajímavá srovnání…

Propojení tří řek pro plavbu nákladních lodí

Projekt počítá s tím, že dojde k propojení třech řek. Umožní se tak plavba lodí z Dunaje do Severního a také Baltského moře. A kde by začínaly jednotlivé větve? U Pardubic, Bratislavy a polského města Kędzierzyn-Koźle. Cena celého projektu se podle původních odhadů měla pohybovat mezi 582 až do 631 miliardami korun. Peníze by měly jít částečně z evropských fondů. Peněz vcelku dost, nic naplat. Kdyby byl projekt skutečně výnosný a přínosný, proč ne…

V cestě stojí cenná přírodní území

Oproti kladům projektu, které jsou jasné, je třeba zmínit i fakt, že v cestě stavbařů stojí ceněná přírodní území na české straně hranice se sousedním Polskem. Počítat je třeba s tím, že by muselo dojít k:

  • odlesnění níže položených oblastí,
  • regulaci řek,
  • vysoušení doposud mokrých součástí samotného povodí.

Tyto kroky mohou logicky vést k tomu, že se zvýší riziko povodní.

Skutečně nákladná stavba

V každém případě. Odhaduje se, náklady za úsek Dunaj-Odra odhadované původně na 15 miliard korun by se mohly zvýšit až na minimálně astronomických 311 miliard korun. Úsek by se tedy stal výnosným někdy kolem roku 2080. Dalším argumentem hnutí Duha je i fakt, že v dané oblasti existuje modernizovaná železniční síť, která není určitě vytížená na maximum.

Zbytečné miliardy na ničení vodních toků

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, hovoří o tom, že je škoda, když se utopí desítky miliard korun na ničení přirozených toků našich řek. Betonová obrovských koryt určitě není tou správnou cestou. Voda by se měla díky penězům z Evropské unie spíše udržet přímo v krajině. Hnutí DUHA má dle jeho sov řešení, nicméně peníze se nesmí vyčerpat na realizaci kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Lodní nákladní doprava: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.