Kanadský miliardář rozprodává svou ikonickou sbírku automobilových skvostů a tenisek v hodnotě 60 milionů dolarů

Když se někteří sběratelé rozhodnou prodat část svých pokladů, činí tak obvykle s jistým smutkem. Miles Nadal se však svých klenotů chce zbavit s nadšením. Kanadský podnikatel a filantrop se chystá uvolnit místo ve své garáži a zbavit se části své rozsáhlé sbírky luxusních automobilů a vzácných tenisek. Sbírka, kterou po desetiletí budoval, odejde do dalších rukou a její výtěžek poslouží dobré věci.

Dražba ikonických předmětů

Aukční síň RM Sotheby’s chystá na sobotu 8. června velkolepou dražbu, jejímž hlavním lákadlem bude jedinečná sbírka vzácných sportovních artefaktů, luxusních automobilů a ikonických tenisek miliardáře Milese Nadala. Celková hodnota položek převyšuje 60 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč).

Sběratelská vášeň jako životní styl

Miles Nadal svou celoživotní vášeň pro sběratelství automobilových unikátů popsal jako „emocionální investici“. Podnikatel, který zbohatl díky reklamní společnosti MDC Partners, utrácel miliony za předměty, jež ho skutečně fascinovaly. „Je mi 66 let a chci si trochu užít plodů své práce, ale taky se snažím udělat svět lepším místem,“ vysvětlil svůj krok magazínu BNN Bloomberg.

Slavné Ferrari a další skvosty

Mezi nejcennějšími položkami dražby vyčnívá ikonická pětice vybraných modelů Ferrari v celkové hodnotě přes 20 milionů dolarů – konkrétně 288 GTO, F40, F50, Enzo a LaFerrari. Milovníci rychlých strojů jistě ocení i přítomnost McLarenu P1 z roku 2015, jednoho z pouhých 350 vyrobených kusů. Zajímavostí bude i Bugatti Veyron 16.4 patřící dříve britské televizní hvězdě Simonu Cowellovi.

Nejdražší boty na světě a vzkaz z Měsíce

Pozoruhodnou část sbírky tvoří i teniska z „nebeských“ výšin – doslova. Za rekordních 437 500 dolarů Nadal získal unikátní „měsíční boty“ od Nike, které jsou součástí podivuhodného příběhu. Jejich návrh vychází z obuvi, kterou nosili astronauti při přistání na Měsíci v roce 1969. 

Nadalova sbírka tenisek, která má celkovou hodnotu 2 miliony dolarů, obsahuje několik raritních kousků. Například originální Air Jordany s podpisem samotného Michaela Jordana nebo tenisky inspirované kultovním filmem Návrat do budoucnosti.

Sám Nadal přiznává, že tak obrovskou sbírku už nedokáže dále udržovat. Životní styl ho ale zcela neopouští – část výtěžku z dražby věnuje na charitativní účely.

Zdroje info: Reddit, https://edition.cnn.com/style/article/nike-moon-shoe-sold-auction-trnd/index.html, https://www.bbc.com/news/articles/c4nn2k81nvro

Náhledové foto: Pixabay