Kam uložit peníze co nejvýhodněji

Úroky jsou v současnosti na svém historickém minimu a ukládání finančních prostředků na nejrůznější spořicí účty tak není zrovna optimální. Rozhodně ale v případě vlastnictví vyšší finanční sumy budete potřebovat peníze nějak rozumně uložit, a tak není od věci podívat se po konkrétních možnostech. Když se podíváme jen na Evropskou centrální banku, zjistíme, že má ještě nižší úrok než před krizí, která přišla. Její diskontní sazba dokonce dosahuje na záporná čísla, což je také nevídané. Podívejme se tedy na možnosti, které se nám nabízejí. Ani jedna přitom není nejrůžovější…

Spořicí účty

Jednu z nejrozumnějších možností uložení finančních prostředků představují spořicí účty. Ty jsou schopny nabídnout vyšší zhodnocení, než je tomu u standardních běžných kont. Musíte ale investovat vyšší finanční sumy. Pokud uložíte pouze nízké částky, neshledáte se s vysokými úroky a také s velkým ziskem. Jestliže vložíte na vaše spořící konto jeden milion korun, můžete dostat příjemný úrok v celkové výši 0, 57 %. Vybírat z těchto účtů můžete prakticky kdykoli a bez sankcí.

Termínované vklady s vyšším výnosem

O něco málo vyšší výnos dokážou garantovat termínované vklady. Jedinou a podstatnou podmínkou pro získání těchto výhod je vázanost peněz v bance anebo nebankovní společnosti. Na určitou předem dohodnutou dobu budete muset mít peníze přímo na účtu a nebude možné s nimi disponovat. Zhodnocení vašich úspor se může procentuálně pohybovat až od 0, 87 %. Obecně se ještě čeká nárůst procentuálních úrokových sazeb u tohoto typu vkladu.

Nákup nemovitostí je vrtkavý

Mohlo by se zdát, že zajímavé zhodnocení peněz může přinést i nákup nemovitostí či pozemků. Jejich cena se ale hodně liší v závislosti na stavu na trhu s nemovitostmi. Mnohdy se mohou nemovitosti i brzy po nákupu dostat až na úplné minimum ceny. Od roku 2010 do roku 2014 ceny nemovitostí narostly až o 18 %. V současnosti ale spíše klesají.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.