Kam optimálně investovat peníze na zhodnocení

Investice

Investování finančních prostředků je velmi složitá záležitost a rozmyslet si předem, kam budete své peníze vkládat je jakousi samozřejmostí. Ne všichni se ale tímto pravidlem bohužel řídí. Právě proto se vyplatí pečlivé porovnání poskytovatelů různých investičních příležitostí. Po vlastním vyhodnocení celé situace se můžete bez problémů do investic pustit. Možností je vcelku dost. Rozhodně si ale vše promyslete, jinak můžete zažít velmi nepříjemný příval adrenalinu, což možná nemáte momentálně zapotřebí. Jaké alternativ se tedy nabízejí nejčastěji?

Výhodný spořicí účet

Jestliže hodláte zvyšovat hodnotit vašich finančních prostředků po minimálních částkách, pak se vyplatí zvolit spořicí účty. Počítat byste sice měli s minimálními riziky, nicméně zhodnocení je mizerné. Nejvyšší úrokové sazby se pohybují okolo 1,5 %. Peníze vám ale nebudou ležet na běžném bankovním kontě a ztrácet dále svou hodnotu. Dobré je i oddělení peněz, jež šetříte, od běžných finančních prostředků na účtu, kam vám chodí v pravidelných intervalech výplata. K dispozici ale máte peníze kdykoli dle potřeby.

Termínovaný vklad se nevyplatí

Jestliže zvolíte termínovaný vklad, můžete se rozloučit s penězi na nějakou tu delší dobu. Zpravidla se jedná o tři měsíce, anebo o půl roku či několik let. Momentálně se navíc nejvyšší úrokové sazby pohybují okolo 2,9 %. Většinou se ovšem setkáte s mnohem nižšími úroky, které fakticky vůbec nestojí za řeč.

Stavební spoření stále vede

Největší stálicí z hlediska míry zhodnocení peněz je bezesporu stále stavební spoření. Příspěvek státu je zde nejvyšší a ročně můžete počítat s částkou pohybující se okolo 2000 korun. Pravda je ale taková, že je třeba spořit několik let, abyste o státní příspěvky nepřišli. Jde tedy o spoření v dlouhodobém horizontu času. Vybírat je možné i penzijní připojištění nebo investiční zdravotní, nicméně zde se takového zhodnocení nedočkáte.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.