Kam mizí vaše peníze aneb pravidla jak ušetřit

V tomto článku vás nebudeme učit, že máte šetřit vodou a topit co nejméně, abyste ušetřili co nejvíce peněz. Naučíme vás pravidla při nákupu zboží a služeb, která vám mohou pomoci ušetřit peníze, které využijete například na Vánoce nebo na dovolenou.

Slevy

Všechny slevy nejsou špatné, ale pokud si zboží kupujete jen proto, že je ve slevě, není racionální myšlení. Slevy na nás působí jako výrazná pobídka k nákupu – když vidíte, že byste mohli mít něco o tolik levnější! Zkuste se ale propříště zaměřit na cenu samotnou, nikoli na cenu „před a po“. Možná, že vám dojde, že se nejedná o výhodný nákup, a že dané zboží ani nepotřebujete.

Spontánní nákupy

Zejména pokud kupujete dražší zboží, vždy je lepší, podívat se na věc s odstupem. Například chcete koupit pračku. Vyberete si takovou, která je vaší cenové relaci, kterou jste si předem stanovili. Vedle ní ale stojí pračka, která má mnohem více funkcí a je jen o dva tisíce dražší. A nyní začnete přemýšlet – když si připlatím jen dva tisíce, budu mít pračku, která toho umí víc. Ale ruku na srdce – potřebujete všechny tyto funkce a budete je používat?

Sleva „až 70 %“

Taková sleva bude poskytnuta na malé množství zboží, spíše se setkáte se slevami mnohem nižšími. Aby obchodník mohl uvést, že nabízí slevy „až 70 %“ stačí mu jeden produkt v nabídce, který bude toto pravidlo splňovat.

Šetřete jakékoli peníze

Někdy si přijdeme k penězům poměrně snadno – vyhrajeme je v nějaké soutěži, nebo je dostaneme jako dědictví. Takové peníze se utrácí velice snadno. Takový nákup ale není racionální a většinou si koupíte něco, co je předražené a co ani nepotřebujete.

Platba kartou

Už jste si všimli, že když platíte kartou, utratíte mnohem více peněz? Je tomu skutečně tak. Jakoby peníze, které nedržíme přímo v ruce, bylo snadnější utratit. Virtuální peníze se utrácí zkrátka jednodušeji. Zkuste si to představit následovně – když platíte kartou, asi si ani nepamatujete částky, které takto utrácíte. Pokud platíte v hotovosti, přece jen si na každou korunu dáváte větší pozor (už jen z toho titulu, aby vám obchodník vrátil správné množství peněz).

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.