K platbám na účet by mělo stačit jen telefonní číslo

Mobilní telefon

Už příští rok by nás mohla čekat revoluce v internetovém bankovnictví. Nemuseli bychom totiž již znát a zadávat číslo účtu. Místo toho bude nejspíše klientům stačit jen znát telefonní číslo protistrany. To by mohlo platební styk velmi zjednodušit.

Jak by to mohlo fungovat

Tento projekt plánují některé české banky ve spojení s Českou národní bankou. Dočkat bychom se jej mohli už příští rok. Jak to bude fungovat? Půjde o takzvané platby na kontakt. Skrze registr čísel se spárují mobilní čísla a účty. Registr bude provozovat ČNB. Podobně to již nyní funguje v USA, ale i v Lotyšsku nebo na Slovensku. Pokud budete chtít takové platby zasílat nebo přijímat, musí se vaše banka tohoto projektu účastnit. Pak bude již postačovat, když zadáte při platbě telefonní číslo protiúčtu.

Které banky se zapojí

Mezi prvními bankami by mělo být mnoho velkých hráčů na trhu s velkým množstvím klientů. To by mohlo znamenat, že služba bude od počátku hojně využívána. Česká bankovní asociace uvedla, že by se první fáze mělo účastnit devět bank. Konkrétnější být nechtěla. Například dle webu Měšec.cz by však mělo jít o následující bankovní instituce – Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB a Poštovní spořitelna, Fio banka, Komerční banka, MONETA Money bank a Reiffeisenbank s Equa bank. Další banky nezvažují do systému vplout od počátku, avšak nevylučují to.

Již nyní tyto platby fungují

Platby na mobilní číslo však u nás již fungují. V minulosti je nabízela Česká spořitelna, nyní je nabízí mezi svými klienty mBank. Od roku 2019 je možné posílat peníze skrze telefonní číslo u mBank jen prostřednictvím aplikace. U mBank jsou tyto platby bez poplatku a fungují 24/7. Probíhají online. Je zde však omezení – lze takto poslat jen částky do 2000 Kč a jen třikrát denně.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/nove-platby-na-mobilni-cislo-odstartuji-v-roce-2023/, https://www.penize.cz/osobni-ucty/434412-platby-na-cislo-mobilu-kdy-zacnou-a-ktere-banky-je-umozni

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.