Jste odkládači úkolů? Zbavte se prokrastinace jednou provždy

Prokrastinace

Jak se chováte, když dostanete nějaký pracovní úkol? Jdete aktuálně ihned do jeho vyřešení, nebo situaci odkládáte na později? V prvním případě zřejmě všechno zvládnete, ve druhém se můžete dostat k velkým nepříjemnostem. Jestliže víte, že k odkladačům úkolů patříte a máte sklony k prokrastinaci, jste na správném místě. My se totiž v následujících řádcích zaměříme na to, jak se tohoto nešvaru zbavit.

Znáte příčinu?

V první řadě je zapotřebí poznat dokonale svého nepřítele. Víte, jaké úkoly nejčastěji odkládáte? Máte strach z toho, že se vám nepodaří nakonec daný úkol splnit? Nespočívá problém spíše v někom jiném, pro koho nehodláte práci vykonávat? Určitě se nebojte a běžte za svými kolegy. Stoprocentně najdete někoho, kdo vám dokáže poradit a pomoct. Možná vám jen chybí dostatek potřebných informací. Není nic jednoduššího než si je zjistit na internetu nebo v literatuře, případně u někoho jiného. Jinak také lze často úkol vyměnit za jiný, k jehož vyřešení máte větší kompetenci.

Pravidlo 5 minut

Docela důležité pravidlo, které je velmi jednoduché a spočívá v tom, že byste se úkolu měli věnovat alespoň 5 minut. Ať už se jedná o cokoli. Lidé mající sklon k prokrastinaci úkol řešit nebudou a fakticky o něm ani nehodlají přemýšlet. Vy toto do značné míry riziko odložení úkolu snížíte na minimum.

Na sociální sítě chvíli zapomeňte

Sociální sítě jsou likvidátory jakékoli smysluplné práce. Tedy většinou. Optimální je proto pracovat offline. To dnes jde jen velmi složitě, a tak si prostě nainstalujte doplňky, jež vám zamezí sociální sítě během práce navštěvovat. Těm úkolům, jež nejvíce spěchají, byste se měli věnovat nejdříve a v době, kdy jste úplně nejproduktivnější. Sednout si k něčemu pozdě večer bývá často zcela zbytečné. Rozložte si plnění úkolu tak, abyste ho i v delším časovém horizontu zvládli. Dělejte také krátké pauzy ideálně bez mobilu.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.