Jízda bez povinného ručení se vám může prodražit

automobil

Automobil je v dnešní době základním dopravním prostředkem pro osobní dopravu. Nezaplatíte pouze za jeho pořízení, ale také měsíčně za povinné ručení, tedy pokud nechcete zaplatit pokutu, která se může v případě nehody pěkně prodražit. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je zákonnou povinností každého, kdo vlastní motorové vozidlo a hodlá ho využívat k provozu. Jestli automobil již nehodláte používat, tak za povinné ručení nemusíte platit, ale určitě odevzdejte státní poznávací značky do depozitu registru vozidel.

Povinné ručení a jeho minimální plnění

Povinné ručeníPovinné ručení hradí všechny škody způsobené provozem vašeho automobilu na zdraví i majetku třetích osob. Účastníkem nehody se můžete stát kdykoliv, ať už vlastní nebo cizí vinou, proto je toto ručení velice důležité. Pojišťovna uhradí náklady na léčení nebo opravy. Výše pojistného závisí na technických parametrech vozidla a údajů toho, kdo pojistné sjednává. Při sjednání pojištění záleží na správném nastavení limitu pojistného plnění. Nejnižší limit činí 35 milionů korun, nejvyšší 250 milionu korun. Obecně se doporučuje plnění alespoň 50 milionů korun, protože nejnižší částka nepokryje náklady při účasti hromadných dopravních nehod.

Jízda bez povinného ručení

Zajímá vás, co vás čeká, když risknete jízdu bez povinného ručení? Při kontrole policejní hlídkou můžete dostat pokutu 5 000 Kč, ve správním dokonce až 40 000 Kč. I když je pravděpodobnost kontroly pojištění nízká, nevyplatí se riskovat, ani kdyby se mělo jednat o jízdu na pár kilometrů.

Způsobením nehody bez povinného ručení vám nebude umožněno obrácení se na pojišťovnu se žádostí o uhrazení vzniklé škody z pojištění. Poškozenému bude škoda vyplacena Českou kanceláří pojistitelů. Po vyplacení poškozeného na základě plnění z garančního fondu, bude vymáhat částku po řidiči nebo provozovateli automobilu. Výše uhrazené škody sahá na jednu třetinu z celkového nároku s maximální částkou 300 000 . Poté dostanete termín, dokdy máte zaplatit tuto částku nebo se domluvit na splátkách.

policieFoto: Pixabay

Ignorace platby

Obecně se tento postup příliš nedoporučuje, jelikož může přijít na řadu vymáhání částky extérní společností. Tato společnost vám pošle výzvu k uhrazení této částky, aby došlo k mimosoudnímu řešení. Jestli ani v tomto případě byste nezaplatili, může celý případ skončit až exekucí.

Zdroj: https://www.finance.cz/545777-co-vas-ceka-kdyz-vas-chyti-s-propadlym-povinnym-rucenim/#POV1

Náhledové foto: Pixabay