Jednodenní dálniční známka bude v EU realitou

dálnice

Dálniční známka je pro majitele aut, kteří je nepoužívají jen pro cesty na nákup, prakticky samozřejmostí. Logickým standardem je v tomto případě koupě ročního kupónu. Jiná situace ale nastává při výjezdech do zahraničí. Tam většinou řidiči tráví jen několik dní nebo dokonce pouze projíždí. A v takovém případě dlouhodobé dálniční známky dané země smysl nedávají. I když jsou většinou nabízeny známky s platností třeba měsíc nebo 10 dní, i to bývá zbytečně moc. V Evropské unii si ale již brzy budeme moci koupit jednodenní známku která tento problém mnoha řidičů definitivně vyřeší.

Jednodenní dálniční známka

V Evropské Unii si již brzy budeme moci zakoupit dálniční známku, která bude mít platnost jeden den. Minulý týden povinnost nabízet tuto variantu schválil Evropský parlament. S nadsázkou lze říct, že řadě řidičům se splní sen. Např. pro cesty k moři se jednodenní známka rozhodně vyplatí. Nebude potom nutné platit zbytečně i za dny, kdy bude auto stát na parkovišti.

dálnice

Foto: Pixabay

Kdy se novinky dočkáme?

Kdy přesně se začne tento typ dálniční známky nabízet ve všech zemích EU, není zcela zřejmé. Podle rozhodnutí mají členské státy na zavedení prodeje až dva roky. Do té doby si budeme muset vystačit s tím, co je k dispozici.

Typy dálničních známek se liší stát od státu, u nás jsou celkem tři. Dobu platnosti mají 10 dní, 30 dní, anebo klasicky jeden rok. Platí taktéž výjimky, která mají např. majitelé elektromobilů nebo lidé s průkazem držitele ZTP. Za absenci dálniční známky je u nás potom pokuta ve výši 5000 Kč na místě. Pokuta vyjde v porovnání s cenou, za kterou koupíte roční známku, která je 1500 Kč, hodně draho.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/jednodenni-dalnicni-znamka-bude-pro-zeme-povinnosti-uvadi-nova-smernice-eu-40388110

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.