Auto

Je auto na plyn dobrou variantou? Pro i proti jsou jasná

Auto na plyn. Napadlo vás někdy, zda by se vám tento pohon vyplatil? Na to se dnes zaměříme. Jde o ekologičtější pohon. Je však i ekonomičtější? A jaké jsou další důležité aspekty tohoto pohonu? To dnes zmapujeme.

Nízké náklady

Ekologické hledisko je jasné. Jde o šetrnější způsob, jak se autem přemisťovat. Další dobrý důvod je však i ten ekonomický. Pořizovací cena modelů aut s pohonem na CNG je totiž více méně stejná, jako naftové nebo benzinové modely. Navíc některé společnosti, které s auto obchodují, při svých leasingových nabídkách zvýhodňují právě tento typ pohonu. Náklady na servis jsou pak takto srovnatelné, a pokud jsou vyšší, pak jen nepatrně. Zato spotřeba paliva může být až o polovinu nižší než u benzinu či dieselu.

Síť stanic

Někdo může namítat, že stále nejde o masivní typ pohonu aut v České republice, a tak nemusí být síť čerpacích stanic nejhustší. Opak je však pravdou. V roce 2018 bylo v České republice asi o 20 % více aut na plyn než v roce předchozím. Tomu odpovídá i rozvoj infrastruktury. V Česku je 190 plnících stanic. Další 50 je neveřejných. A číslo stále narůstá! Pro Českou republiku je již dnes hustota sítě čerpacích stanic dostačující. A jde rozumně předpokládat, že situace bude jen lepší.

Cena paliva

Cena plynu, který dává automobil do pohybu, se pohybuje kolem 25 korun za kg. Právě v těchto jednotkách se totiž prodává. Odpovídá to asi 18 korunám na kubík, což je podobné množství jako litr benzínu. Vámi ujetý kilometr pak dle těchto hodnot vychází asi na korunu na kilometr. Navíc platí daňové zvýhodnění na CNG, které potrvá minimálně do roku 2025, ale spíše déle. Pokud tedy ještě přemýšlíte, právě tyto informace by vás mohli přesvědčit. Podobná pořizovací hodnota automobilu, levná pohonná hmota i hustá síť čerpacích stanic. To vše pro automobil s plynovým pohonem hovoří.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *