Jdeme na jedno: Lidé brojí proti zápisu pivní kultury do seznamu UNESCO

Pivo

Pivní kultura k našemu národu prostě a jednoduše patří. Těžko ji nějakým způsobem odpářeme. Vaří se u nás jedno z nejlepších piv na světě a lidé berou mnohé hlášky spojené s konzumací zlatavého moku jako jakousi samozřejmost. Ať už máte pivo rádi, nebo nikoli, rozhodně tuto skutečnost nelze opomenout. Nyní to vypadá, že by se právě tato kultura měla dostat do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Na jedné straně panuje nadšení, na straně druhé skepse a zklamání.

Jsme národem alkoholiků a budeme na to upozorňovat

Alkohol nemá pod kontrolou 1,5 milionu lidí u nás a my se budeme prezentovat jako pivní velmoc. Přesně takto se zejména na sociálních sítích vyjadřují mnozí uživatelé. Divit se jim v určitém ohledu nelze. Pokud mají přímo nějakou negativní zkušenost s alkoholem nebo alkoholikem, je situace jasná. Ne každý milovník piva je ale nezbytně alkoholikem. Na tuto skutečnost je zapotřebí upozornit.

Prostě si člověk dá jedno, protože má pivo rád

Znám spousty lidí, kteří pivo milují, ale rozhodně bych je neoznačoval za alkoholiky. Skupina amatérských fotbalistů si dá po zápasu pivo. Prostě mají žízeň a po dvou pivech mnozí odcházejí domů. Co je na tom špatného. Někteří si dají třeba i pět či šest piv a druhý den jdou do zaměstnání a jinak vůbec nepijí. Stejně tak mnozí lidé milují pivo z malých pivovarů, které se vyloženě pije v menším množství. Svrchně kvašených piv pro jejich výraznou chuť ostatně ani tolik naráz nevypijete.  

Nadávají ve Švýcarsku na čokoládu? Nikoli

Švýcarská čokoláda je pojem. Pokud jí denně ale spotřebujete větší množství, pochopitelně se to podepíše na vašem zdraví. Kilogramy půjdou nahoru a další ukazatele také. Nadává na tuto pochutinu, která se také stává jakousi drogou někdo? Asi těžko. Soudný člověk ví, kolik si může čokolády dovolit. U piva je to stejně, proto nevidím důvod, proč by česká pivní kultura měla na seznamu UNESCO chybět.  

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-cesi-chteji-prohlasit-zpusob-jakym-piji-pivo-za-kulturni-dedictvi-233550

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.