Jakou pracovní smlouvu vybrat u brigády

Letní brigáda

Dnes se zaměříme na to, jakou dohodu či pracovní smlouvy by si měl brigádník vybrat před počátkem letní brigády. Výhodnost budeme posuzovat vzhledem k tomu, že předpokládáme, že pro brigádníka je primární účel uzavření smlouvy maximální výdělek, nikoli placení vysokých odvodů a záloh na pojištění. Pojďme si jednotlivé dohody rozebrat.

Dohoda o provedení práce

Jde o asi nejvýhodnější a nejsnazší podobu nějaké pracovní smlouvy pro brigádníky. Na letní prázdniny ideální. Proč? Na tuto dohodu lze totiž u jednoho zaměstnavatele odpracovat až 300 hodin za rok. Pokud to přepočítáme na osmihodinové pracovní dny, dělá to 37 dní, což pro účely dočasného brigádníka většinou postačuje. Tato dohoda je také nabízena jako primární zaměstnavateli. Je administrativně výhodná a nenáročná. Zaručuje taky to, že budete z odměny odvádět jen minimální odvody. Hranice pro účast na nemocenském pojištění, od které se odvíjí placení daní a pojistného, dělá 10 000 Kč. Vyšší příjmy účast zakládají.

Dohoda o pracovní činnosti

Druhá nejčastější pracovní smlouva mezi dočasnými zaměstnanci. Hranice pro účast na nemocenském pojištění u tohoto druhu smlouvy dělá 3000 Kč. Tato dohoda se však více než na letní brigádu hodí na dlouhodobější částečný úvazek zaměstnance. Mimo jiné totiž zaměstnavateli a zaměstnanci dovoluje uzavřít pracovní poměr v rozsahu až poloviny standardní týdenní pracovní doby. Tuto dohodu lze užít tam, kde víte, že rozsah prací bude vyšší než 300 hodin za rok. Nevýhodou však je, že můžete pracovat jen polovinu týdenní pracovní doby u zaměstnavatele. Pracuje-li se tedy zde 40 hodin za týden, vy můžete jen 20 apod. Nevýhodou je také nižší hranice pro placení odvodů a daně.

Pracovní smlouva

Nelze ani úplně vyloučit, že zaměstnavatel po vás nebude chtít uzavřít standardní pracovní smlouvu na plný úvazek na dobu určitou. Ať už k tomu má jakékoli důvody. Vězte, že taková smlouva je však pro vás značně zavazující a musíte si rozmyslet, zda má cenu uzavírat takovou pracovní smlouvu. Budete muset odpracovat pevně danou pracovní dobu a složitější je i odstoupení od takové smlouvy.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.