Jakou podporu bydlení můžete od státu čekat?

Půjčka u Zonky

Mezi sociální dávky bezesporu patří i y, které vám pomáhají s náklady na bydlení. Není to však jediná podpora státu pro lidi. Pojďme se podívat na všechnu možnou podporu, kterou vám může stát poskytnout.

Výhodné půjčky na bydlení pro mladé

Pokud patříte mezi mladší rodiny a zrovna přemýšlíte nad rodinnou a novým bydlením, určitě je tato podpora přímo pro vás. Nárok na tyto půjčky pro mladé má pár, ve kterém alespoň jeden člověk je mladší 36 let. Jde-li o bezdětný pár, musí být sezdáni nebo registrováni. Pokud však spolu vychováváte dítě, stačí společná domácnost. Také nesmíte vlastnit nemovitost nebo být členy bytových družstev. Peníze, které dostanete nemůžete použít na vše. Za úvěr musíte pořídit novostavbu o ploše do 140 metrů čtverečních nebo byt do 75 metrů. Můžete také využít úvěr na modernizaci již vámi vlastněného bydlení. V rámci tohoto úvěru dostanete 30 až 300 tisíc korun na modernizaci bydlení nebo až 2 miliony na výstavbu nebo koupi domu. Půjčené peníze však musí dělat nejvíce o 80 % z ceny. Tedy alespoň 20 % půjde z vaší peněženky.  Na byt pak dostanete maximálně 1,2 milionu. O úvěr můžete žádat ve všech krajích České republiky. Navíc kdykoli lze pvěr splatit dříve a nebudou se vás týkat žádné poplatky. Navíc z dluhu vám při koupi nového bydlení strhnou 30 000 za každé vám narozené nebo vámi osvojené dítě.

Příspěvek na bydlení

Pokud však nemáte takové příjmy a majetky, abyste si pořídili vlastní bydlení ani neuvažujete o tomto úvěru, pak se vás může týkat příspěvek na bydlení. Tato sociální dávka se vás týká, pokud požádáte Úřadu práce České republiky. Vždy žádejte na úřadu, který je pro vaši trvalou adresu určen. Nárok na tuto sociální dávku mají lidé, kteří mají nízké příjmy a zároveň mají trvalé bydliště v bytě, který je na nákladech dražší, než je třetina čistých příjmů. Náklady, které jsou pro uznání sociální dávky závazné, se vypočítávají podle regionu, v němž žadatel žije. Níže se detailně podíváme na tyto výpočty. Zohledňují v sobě velikost obce, náklady na energie a služby, počet členů domácnosti.

Závazné tabulky

Tabulky tedy uvádí, kolik vám úřad započítá na nákladech. Při zohledňován velikosti obcí se rozlišují města do kategorií: Praha, město nad 100 tisíc obyvatel, poté od 50 do 100 tisíc, od 10 do 50 tisíc a poté obce do 10 tisíc obyvatel. Takto se vypočítávají náklad v nájemním bytě. Poté však ještě existuje další normativní tabulka zabývající se bydlením ve vlastním nebo družstevním bydlení. Zde rozhoduje počet lidí v domácnosti:

a)       jedna osoba v domácnosti: 4 420 Kč,

b)      dvě osob v domácnosti: 6 489 Kč,

c)       tři osob v domácnosti: 8 939 Kč,

d)      čtyři a více osob v domácnosti: 11 298 Kč.

Při žádosti o příspěvek na bydlení je pak důležité doložit platný občanský průkaz, nájemní smlouvu nebo doložení vlastnictví nemovitosti a doložení vlastních příjmů.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.