Jaké triky používají fastfoodové řetězce? A uspějí žaloby proti nim?

burger

Produkty nabízené ve fastfoodových řetězcích si většinou nespojujeme s jejich přílišnou kvalitou. Má jít zkrátka o jídlo určené k zahnání akutního hladu. Ve Spojených Státech však nyní řeší soudy celou řadu stížností, které nesouvisí s kvalitou, alespoň ne v tom tradičním smyslu. Jde především o to, že jejich jídlo vypadá ve skutečnosti jinak než na reklamních poutačích a obrázcích. Jaké šance tyto stížnosti mají?

Malé maso, velká houska

Typickou stížností, kterou se americké soudy nyní zabývají je ta, při níž si zákazníci stěžují, že maso je v burgeru na obrázku výrazně větší než ve skutečnosti k poměru k housce. Také zeleniny by mělo být v burgeru více a podle obrázku by měla přetékat přes housku. Žaloby míří primárně na řetězce Burger King, podobné stížnosti se ale týkají prakticky všech řetězců s rychlým občerstvením.

burger

Foto: Pixabay

Malá šance na úspěch

Podle všeho však podobné žaloby, byť jich přibývá raketovým tempem, nemají u soudu příliš mnoho šancí, již několik podobných sporů smetly soudy ze stolu s tím, že zákazník má v reklamě očekávat určitou míru nadsázky a vnímání velikosti a vlastností produktu na obrázcích je značně subjektivní.

Jiná situace by panovala ve chvíli, kdy by obrázek zobrazoval přímo ingredience, které ve skutečném produktu nejsou. V takovém případě by žaloby měly daleko větší naději na úspěch. Taktéž informace uvedené na letácích a v menu přímo v restauracích musí uvádět pravdivé informace. Burger musí mít správnou hmotnost, nesmí obsahovat alergeny, které nejsou v informačních materiálech uvedené apod. S tím, že je burger na obrázku větší a šťavnatější, než ve skutečnosti se tak budou muset Američané smířit. Otázkou je, do jaké míry by podobná žaloba uspěla v případě, že by o ní rozhodovaly evropské soudy.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/burger-king-zaloba-reklama-marketing-whopper.A230908_133807_ekonomika_rie

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/burger-king-prilis-maly-whopper-soud.A230829_181500_eko-zahranicni_ijan

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.