Jaké pokuty hrozí řidičům při dovolené v zahraničí

policie

Prázdniny se blíží a řada lidí vyrazí na dovolenou vlastním autem. Důvod je prostý: je to pohodlné a dává to člověku volnost v cílové destinaci. Jízda autem do zahraničí ale není je o pohodlí, nýbrž také o předpisech. Ty je ve všech státech nutné dodržovat, jinak vám bude hrozit nemalá pokuta. Ta vás může dohnat kdekoliv, třeba v oblíbených destinacích jako je kupříkladu Chorvatsko nebo Rakousko.

Pozor na únavu

To, že za volant bychom neměli usedat ve stavu, kdy nám padají víčka, je známý fakt. Rizika jsou zřejmá, po dlouhé noci strávené za volantem už je hodně náročné udržet pozornost na uzdě. Ale nejen to, za únavu lze leckde dostat i pokutu. Právě za ní uděluje chorvatská policie pokutu až ve výši 20 000 kun, což je v přepočtu na české koruny něco kolem 66 tisíc Kč.

dálnice

Foto: Pixabay

Rychlost je klasika

Pokuty za rychlost jsou evergreenem všude na světě. V některých zemích ale vyjdou dráž než v jiných. Pro české řidiče je v tomto kontextu zvlášť zajímavé Rakousko. Nejnižší pokuta za překročení maximální povolené rychlosti je tam 150 eur (3700 Kč), vyšplhat ale může až k částce 5000 eur (124 tisíc Kč). A pozor, v tzv. IG-L zónách lze dostat ještě 2180 eur navíc za poškozování ovzduší.

Pozor na alkohol

I tresty za řízení po požití alkoholu jsou v různých zemích různé. Hladina alkoholu u nás v České republice musí být za volantem vždy nulová. Naproti tomu v zemích jako je například Německo, Itálie nebo Španělsko budou do jisté míry vstřícní. Vaše „hladinka“ ale nesmí překročit 0,5 promile. A potom už jsou tresty zase vysoké. Španělé trestají požití alkoholu nad 1,2 promile i vězením. V ostatních případech vás vyjdou pokuty v řádu několika desítek tisíc. Za překročení hranice 0.5 promile zaplatíte v Německu, Španělsku a Itálii přes 5oo Euro.

Zdroje informací: https://www.blesk.cz/clanek/radce-auto/715843/na-dovolenou-autem-jake-pokuty-na-cestach-hrozi-pozor-na-alkohol-rychlost-i-unavu.html

https://www.srovnejto.cz/blog/silnicni-pokuty-v-zahranici-za-poruseni-pravidel-se-plati/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.