Jaké jsou výhody kreditních karet

Kreditní karta

Kreditní karty jsou někdy neprávem přehlížené. Přitom mohou jejich držitelům přinést množství benefitů. Právě na výhody se dnes zaměříme. Pro koho a na jaké nákupy se kreditní karta nejlépe hodí? Pojďme to zjistit.

Kreditka = krátkodobý úvěr

Je dobré si připomenout, jaká je vlastně definice kreditní karty. Nejde totiž jen o jakoukoli platební kartu, jak v běžné řeči často zaměňujeme. Jde o speciální druh karty, kterou vám banka vystaví zpravidla k běžnému účtu. Karta však má vlastní účet, jehož výše je předem sjednaná. Jde o kredit, z kterého můžete čerpat krátkodobé úvěry. Pokud vrátíte peníze do sjednané bezúročné lhůty (nejčastěji jde o lhůtu opakující se jednou za měsíc), pak vás úvěr nestojí žádné poplatky ani úroky. Překročíte-li tuto lhůtu, počítají se vám úroky z půjčené částky. Zpravidla jsou úroky na kreditních kartách velmi vysoké, a tak je dobré ji používat výhradně k čerpání a splacení v bezúročné lhůtě nebo na opravdu krátkodobé úvěry. Jinak se vám užívání karty nevyplatí.

Výhody kreditní karty

K čemu je tedy tato karta dobrá? V praxi můžete nalézt řadu případů, kdy raději použijete k platbě kreditku oproti své běžné debetní kartě. Jde například při nákupech na internetech. Takové nákupy jsou více pojištěny a částka se nestrhne ihned. Je nějakou dobu blokovaná. Často kreditní kartu doprovází i jiné benefity. Například ve formě cestovního pojištění nebo množství slev u smluvních prodejců. Dobrá je také kreditní karta do situací, kdy nemáte dostatek prostředků na běžném účtu, avšak víte, že do měsíce je již v bance budete mít. Stejně také pro případy, kdy například máte v jeden měsíc množství náhlých výdajů.

Nevýhody kreditní karty

Jak již bylo naznačeno – největší nevýhodou mohou být ony vysoké úroky při překročení bezúročné půjčky. je třeba si však uvědomit, že kreditní karta neslouží k čerpání klasických úvěrů. Jde o velmi krátká čerpání. Právě v těchto situacích je kreditní karta silná. Může se však stát, že jen zapomenete kredit na účtu vyrovnat. V takovém případě vás mohou překvapit nemilé náklady. Proto je důležité mít o platbách kreditkou přehled a pravidelně kontrolovat vývoj vašeho účtu ke kreditní kartě.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.