Jaké chyby v přiznáních FÚ hledá?

Pokud jste již odevzdali daňové přiznání, gratulujeme. Pokud ne, vězte že máte již nejvyšší čas. Vše totiž musíte stihnout do posledního březnového dne. Dnes se však podíváme na trochu jinou stránku výběru daní. Na co všechno se úředníci z berňáku zaměřují? Kde hledají chyby a co kontrolují? To se dnes dozvíte!

Odečítání slev

Statistiky mluví jasně. Jednou z oblastí, kde se dělá nejvíce chyb, respektive je zde finanční úřad nejčastěji najde, jsou slevy. Jejich špatné odečtení a podobně. Například takzvané školkovné. Nejvíce si můžete odečíst až 12 200. Musí jít však o peníze, které reálně vynaložíte za umístění dítěte do školky. Mnozí tak automaticky píší 12 200 Kč, i když jejich náklady tak vysoké nebyly. Netýká se to však samozřejmě jen této slevy. Vždy jde však o stejný princip.

Slevy na manžela

Další slevou, která se velmi často špatně odečítá je sleva na manžela nebo manželku. Mnoho lidí totiž do jejich příjmů nezapočítává i příjmy z nemocenských dávek nebo podpory v nezaměstnanosti. To je ale nezbytné, jelikož slevu lze uplatnit jen pokud protějšek neměl příjem vyšší než 68 000 Kč za minulý rok. Do těchto příjmů se však počítají. Finanční správa pak sama uvádí, že se nejvíce opomíjí do těchto příjmů počítat například příjmy osvobozené od daně z příjmů, všechny (!) důchody, nemocenskou nebo mateřskou.

Sleva na dítě

Slevu na dítě si může odepsat jen jeden z jeho rodičů. To však některé poplatníky také nezajímá. Jde o další častou chybu. Oba rodiče mohou uplatnit slevu na dítě jen když jich mají více a domluví se tak. Nemohou však odečítat oba slevu na jedno a totéž dítě. A to ani v případech, kdy by si například tuto slevu rozdělili na půlroky. Vždy se tedy rozhodněte před daněmi. Počítejte také s tím, komu se odečet nejvíce vyplatí. I to může výsledek hodně ovlivnit.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.