Jaké černé labutě krouží nad Bitcoinem

01_bitcoin

Označení „černá labuť“, v angličtině „black swan“, je přezdívka pro nepředvídatelnou událost ohromného významu, která má potenciál zbořit dosavadní pořádky, např. ty ekonomické. Takovou událostí může být leccos, od válečného konfliktu po přírodní katastrofu, anebo – jak jsme si letos vyzkoušeli na vlastní kůži – globální pandemie. Imunní proti těmto událostem není žádné odvětví, značka nebo produkt, a bitcoin není výjimkou. Jaké události mohou tedy smést právě nejznámější kryptoměnu?

Celé hejno labutí

Událostí, které mohou kryptoměny potenciálně ohrozit, je celá řada. Jako první lze jmenovat masivní zásah vlád. Kryptoměny těží do značné míry z toho, že se pohybují v zóně, do které klasické státní regulace nedosáhnou, může se ale stát, že se vláda některé z velmocí (resp. americká vláda) rozhodne kryptoměny a jejich používání regulovat a dostat je pod svoji kontrolu. Pokud by byl zásah dostatečně masivní, kryptoměny v dnešní podobě jej nemusí vůbec přežít.

Výše uvedené není zdaleka tak nepředstavitelné, stačí, aby např. některá teroristická organizace využila pro financování závažného útoku právě kryptoměny a politický tlak na jejich regulace nebo rovnou zákaz na sebe nenechá dlouho čekat…

Další možnou černou labutí je objevení zásadní chyby v kódu kryptoměny. Jakkoliv se zdá, že něco takového alespoň u těch největších nehrozí, vyloučit jej nelze nikdy. Koneckonců, kryptoměna Verge tuto situaci zažila, chyby v jejím kódu umožnily několika skupinám nenáročné vytěžení měny v hodnotě milionů dolarů.

01_blackSwan

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Elektřina světu vládne

Existuje stokrát obehraný vtip o hádce Googlu s Facebookem, který se snaží ukončit internet, ale na scénu přichází mocnější hráč se slovy „tak se všichni uklidníme, já jsem elektřina“. Globální dlouhodobý blackout způsobený např. masivní sluneční erupcí by mohl kryptoměny skutečně poslat na smetiště dějin. Je nicméně pravda, že kolaps elektrických sítí v opravdu globálním měřítku by zničil nejen kryptoměny, ale dost možná celou naši civilizaci…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.