Jak zodpovědně a efektivně pracovat z domova

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Pandemie nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc pojmenovanou COVID-19, naprosto ochromila většinu světa. V České republice tomu samozřejmě není jinak. Vláda zakázala shromažďování většího počtu osob, zavřela restaurace a většinu obchodů, na veřejnost lidem zakázala chodit bez ochranných pomůcek (ústenky, roušky, respirátory) a některé firmy kvůli strachu z nákazy raději pozastavily provoz. V doporučeních dále stojí, že pokud je to jen trochu možné, mají společnosti dovolit svým zaměstnancům práci z domova. O tom sice každý člověk tiše sní, nicméně střet s realitou jej může v mnoha ohledech překvapit.

Práce z domova opravdu není pro každého

Kdo z nás nikdy nezatoužil pracovat z domova? Svoboda spočívající v nastavení pracovní doby, přestávek, potažmo objemu práce v jednotlivých dnech je jistě lákavou vidinou. Na druhou stranu je však potřeba poměrně velké množství sebekázně, která někomu bohužel chybí. V domácnosti se vás bude řada rušivých elementů (typicky televize nebo sociální sítě) snažit svést na špatnou cestu, vy však nesmíte podlehnout. Ideálním řešením je vyčlenit si jednu místnost jako pracovnu, kde budete mít klid. Pokud nemáte volné kapacity, vyplatí se alespoň oddělit stůl od zbytku místnosti.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Dále je pak samozřejmě vyplatí si před každým pracovním dnem stanovit harmonogram a následně se jej striktně držet. Home office totiž svádí k odkládání úkolů na dobu neurčitou, které se postupně začnou hromadit, až nakonec nemusíte stihnout termín odevzdání. Ve svém časovém plánu samozřejmě myslete i na přestávky, aby vám nestresovalo, že kvůli obědové pauze nestíháte dle představ.

Myslete na dostatek denního světla a čerstvého vzduchu

Všeobecně platí, že mozek daleko lépe pracuje, když se mu dostává čerstvého vzduchu. Není tedy na škodu myslet na pravidelné větrání. Co byste také neměli podcenit, je dostatek denního světla. Pracovní stůl je tedy vhodné umístit někam k oknu. Umělé osvětlení si schovejte až na večerní hodiny. Určitě také neuškodí se čas od času protáhnout, tělo vám za to jistě poděkuje.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.