Očkování

Jak získat potřebný certifikát o očkování

Při návštěvě služeb, jakožto i zahrádek či samotných restaurací, nyní potřebujete negativní antigenní test. Jednou z výjimek tvoří již naočkovaní lidé. Lze také předpokládat, že v budoucnu se význam prokazování očkování ještě zvětší. Například při cestování či návštěvě kulturních akcí. Jak tedy získat certifikát o absolvování vakcinace proti onemocnění covid-19? Na to se dnes podíváme. Pojďme na to!

Očkovací certifikát po druhé dávce vakcíny

Pokud za sebou již máte kompletní očkování, to znamená, že máte v sobě již obě dvě dávky vakcíny (pokud jde o typ vakcíny, který vyžaduje dvě dávky), pak lze získat tento certifikát poměrně snadno. Měl by vám totiž přijít na emailovou adresu, kterou jste zadávali při registraci k očkování v rezervačním systému. Certifikát se také někdy vydává po aplikaci druhé dávky v místě, kde jste byli očkováni. Pokud nemáte certifikát o očkování z výše uvedených míst, pak jej můžete získat na internetové adrese https://ocko.uzis.cz. Jde o očkovací portál občana a lze se do něj přihlásit skrze své rodné číslo bez lomítka.

Certifikát o první dávce očkování

Poměrně novinkou je také výjimka, která spočívá v tom, že svou bezinfekčnost nemusí negativním testem na covid-19 prokazovat ti, kdož mají alespoň tři týdny po první dávce vakcíny. V průběhu července by měl vzniknou sofistikovanější způsob, jak první dávku vykázat. Nyní je však ještě možné učinit tak například kartičkou, která vám byla vydána, jako určení data druhé dávky. Dále si můžete potvrzení o aplikaci první dávky vyžádat v očkovacím centru zpětně. Očkovací centra tak musí činit od 24. května. Pokud jste získali vakcínu u svého praktického lékaře, může vám potvrzení vydat i on.

Po nějaké chvíli nebude potvrzení očkování stačit

Nyní tedy můžete svou bezinfekčnost vykázat již aplikací jedné dávky. Pro ty, kteří si myslí, že mohou očkování bojkotovat tak, že si nechají vystavit potvrzení o první dávce a na druhou se již nedostaví, však je nutné uvést, že takto to nebude možné. Platnost výjimky, kdy se můžete prokázat potvrzením o první dávce očkování, byla totiž stanovena jen na 90 dní. Ani certifikát o druhé dávce nejspíše nebude platný pořád. Rozhodnutí vlády totiž nyní počítá s tím, že člověk je za bezinfekčního považován po aplikaci druhé dávky očkování jen po dobu 9 měsíců.

 

Zdroj: Měšec
Náhledové foto – Pixabay

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

1 komentář

  1. Martin Vaněk Odpovědět

    Škoda, že jsme se dozvěděli jen informace, jak se stál tou správnou figurínou… Vzhledem k faktu, že celý humbuk je nápadně ušitý na míru jedněm, zatím co druzí jsou doslova terorizováni, bylo by jistě správné dát i druhému táboru šanci na prezentaci jejich vidění problému. Předně bych zmínil několik zajímavostí: drobní živnostníci měli utrum, ale nadnárodní řetězce těžce rejžovaly, spořádaní občané nosili roušky, ale asociálové ne, pokud se prohlásili za dementy, podobná situace je ve výjimkách, které de facto dovoluje obcházet nařízení těm, kteří v tom umí chodit, a znají svá „práva“… A vakcíny? Kapitola sama pro sebe – běžně se výzkum léku na nové epidemie i pandemie táhne roky, ale tady to stihl farmabyznys už za půl roku… Očkovací dávky prokazatelně poškodily i zabily mnoho lidí, ale nidko nenese odpovědnost, neboť ti nebožáci podepsali lejstro, že se DOBROVOLNĚ účastní klinické studie, a berou na vědomí veškeré následky, které mohou nastat, a (opět dobrovolně) vzdávají se možnosti vymáhat jakékoliv kompenzace po farmaceutické firmě…
    Takže jaká by byla žádoucí zpráva? Každý občan má ze zákona právo odmítnout výpověď, pokud by sobě či osobě blízké mohl přivodit stáhání atd… Tím pádem stačí při kontrole odkázati se na tento paragraf, a veškerá snaha orgánů na místě končí – nikdo vás nemůže nutit, abyste svědčil proti sobě, takže v klidu posedíte, a vyčkáte, až dotěrná kontrola spolu s policií odejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *