Jak zbytečně vyhodit peníze? Nerealizovaný Zemanův kanál nás stál 28 milionů a podporovatel Havlíček mlčí

Loď

Z médií neustále slyšíme, jak se hledá každá koruna a jak musí stát šetřit. Jasně, není se čemu divit, válka na Ukrajině a další problémy jasně poukazují na fakt, že je třeba se uskromnit. Když se ale člověk podívá na některé projekty, které stály daňového poplatníka neskutečné peníze, do zpěvu mu zrovna dvakrát není. Typickým příkladem by mohl být známý projekt odstupujícího prezidenta Zemana. Vodní koridor Dunaj–Odra–Labe, jenž se vůbec nebude realizovat, vyšel na 28 milionů korun.

Neskutečně drahý projekt

Studie samotného projektu nebyla nijak levná. Ze státních zdrojů na ni šlo celkem 22, 937 milionu korun bez DPH. S daní tedy suma činí 27,753 milionu korun. S těmito čísly přišel mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka, když se ho na to ptali novináři ze serveru Novinky.cz. Jinak ale existují náklady, jež resort nyní nedokáže vyčíslit. Jde o práci úředníků, aktivity krajů nebo historickou prověřovací studii.

Karel HavlíčekBývalý ministr dopravy Karel Havlíček a jeho stranický šéf Andrej Babiš: Foto Úřad vlády České republiky 

Zaříznutí projektu za 600 miliard

Když se podíváme na celkovou cenu projektu, zjistíme, že projekt nebyl ve finále možná až tak drahý.Megalomanský nápad by vyšel na 600 miliard korun. Proti se stavěli mnozí politici, veřejně známé osoby a ochránci přírody. Zeman si ale neustále mluvil své a projektu se vzdát nechtěl. Přitom představoval velké riziko pro ekosystémy a krajinu. Ekonomicky rozhodně nijak smysluplný nebyl.

Nikdo to nezastavil

Kde byla předešlá vláda? Kde byl Andrej Babiš? Tomu takovýto projekt nevadil? Tehdejší ministr dopravy Karel Havlíček nyní zběsile kritizuje vládu, ale takovýto projekt by nechal být a problém by mu nedělal. Vždyť v roce 2020 veřejně mluvil o tom, že stavbu kanálu podporuje. Až neskutečné, že za vším nejspíše nestál jen sám dnes už skoro bývalý prezident. 28 milionů korun se vyhodilo doslova do koše a jede se dál.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nerealizovany-zemanuv-kanal-prisel-statni-kasu-na-temer-28-milionu-40422961, https://echo24.cz/a/SJH5L/havlicek-se-po-zemanove-kritice-vraci-ke-kanalu-dunaj-odra-labe  

Lodní nákladní doprava: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.