Jak vlastně funguje úvěr ze stavebního spoření?

Stavební spoření je jedním z nejoblíbenějších druhů spoření v České republice. Jeho výhodou není ani tak úrok, který můžete získat, ale spíše státní podpora, která se k účtu váže. Úrok ze stavebního spoření totiž činí okolo 1 % a své prostředky na něm musíte nechat minimálně 6 let, než je vyberete bez sankcí. To by byla poměrně malá protihodnota. Ale státní podpora ve výši 10 % vkladů je to, na co už většina lidí slyší.

Spořící a úvěrová část

Avšak stavební spoření není jen spoření. Skládá se ze dvou částí – na začátku můžete spořit a poté, za splnění určitých podmínek, si můžete půjčit peníze od banky za poměrně výhodných podmínek. Pokud jste na začátku zvolili úvěrový tarifu u zakládání stavebního spoření, pak máte slíbenou určitou zvýhodněnou úrokovou sazbu při čerpání úvěru. Máte celkem dvě možnosti úvěru – úvěr řádný nebo překlenovací.

Řádný úvěr

Abyste získali řádný úvěr ze stavebního spoření, musíte splnit hned několik podmínek, což se každému bohužel nepovede. Tak například musíte spořit minimálně dva roky a musíte mít naspořené určité procento z cílové částky. Toto procento může být u každé instituce jiné, může jít o 30 % nebo dokonce až o 60 % naspořených vkladů z cílové částky. Dále pak klient musí doložit svou bonitu a také účel, na který úvěr potřebuje. Podle výše úvěru budete potřebovat ručitele (pro nižší úvěry) nebo zástavu ve formě nemovitostí (když si chcete půjčit vyšší peněžní částku).

Každá instituce poskytující stavební spoření může mít navíc stanovené některé další podmínky, které musíte pro čerpání řádného úvěru splnit. Pokud se vám je podaří splnit, můžete se těšit na úvěr s úrokovou sazbou kolem 3-4 %. Ve srovnání s běžnými půjčkami je to sazba výhodná, ve srovnání s hypotékami už bohužel ne.

Překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr je určen pro ty, kterým se nepodařilo získat řádný úvěr. Překlenovací úvěr dostane klient na určité období, v rámci kterého zatím nesplňuje všechny podmínky řádného úvěru. Úroková sazba je zde vyšší, než u řádného úvěru. Avšak ve chvíli, kdy se klientovi podaří splnit všechny podmínky, může přejít na řádný úvěr.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.