Jak vidí výsledky našich voleb v zahraničí

Andrej Babiš

Parlamentní volby jsou u konce, na řadě je vyjednávání o nové vládě. Nejblíže k sněmovní většině je nyní koalice SPOLU, která volby vyhrála a s koalicí Pirátů a STANu již odsouhlasila společnou vůli k vytvoření většinové vlády. My se dnes podíváme na to, jak naše volby a jejich výsledky čtou zahraniční media. Pojďme na to!

Překvapení a nezvládnutí koronakrize

Začněme u našich západních sousedů – v Německu. Zde například německý list Der Spiegel referuje, že jde o velké překvapení, kdy vyhrál opoziční blok dvou koalic. Der Spiegel nicméně také připomíná Babišovu kauzu Pandora Papers a předvolební vyjádření hlavy státu Miloše Zeman, který sdělil, že pověří sestavením vlády nejsilnější stranu, nikoli koalici. A tou je hnutí ANO 2011. Podobně píše i další německý zdroj – Die Welt. Ten označuje mimo jiné důvody Babišovy porážky. Dle deníku jde o nezvládnutí pandemie koronavirového onemocnění covid-19. Dále píše, že následující týdny ukážou, kam se Česká republika posune. Ať již se skandálním premiérem nebo bez něj.

Babišovi nepomohla kampaň proti EU ani Orbán

Francouzský deník Le Monde si také všímá toho, že premiérovi Babišovi nepomohla ani protibruselská rétorika či přátelství s kontroverzním maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Dle Le Monde je možné čekat, že Česko se opět přikloní k Evropské unii, avšak prý není nic dáno a připomíná fakt, že Petr Fiala, pravděpodobný budoucí premiér není pro přijetí eura.

Konec postkomunistické éry

Na Britských ostrovech také rozebírají výsledky českých voleb. Dle listu The Guardian končí v České republice postkomunistická éra. Dále zmiňuje „velmi symbolický odchod komunistů do věčných lovišť“. Dále The Guardian popisuje, že Andrej Babiš má mizivé šance na sestavení vládní většiny a že nad celými volbami visí pochybnosti o vážném zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. BBC pak dodává zklamání SPD. Zmiňuje, že SPD, pokud nebude další vláda Babišova, nebude v politice hrát žádnou roli. Polská Gazeta Wyborcza pak zmiňuje, že Česká republika se přiklání k Západu a opozici v Polsku dává českou za příklad.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/necekana-porazka-aneb-jak-zahranicni-media-reaguji-na-ceske-volby-177302
Náhledové foto – Úřad Vlády ČR 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.