Jak snadno nahlížet do katastru nemovitostí

Kupujete pozemek, dům či byt nebo třeba potřebujete zjistit majitele konkrétní nemovitosti? Nebo potřebujete nahlédnou do katastru nemovitostí z jiného důvodu? Pak je tento text právě pro vás. Dnes si totiž řekneme jak rychle, snadně a efektivně nahlížet do katastru nemovitostí a jak v tomto veřejném seznamu jinak hledat informace. Pojďme na to!

Online nahlížení do katastru

V dnešní době samozřejmě oceníme vše, co se dá vyřídit z domova. Online Nahlížení do katastrunahlížení do katastru nemovitostí je v tomto ideální. V této zemi můžete již více jak jednu dekádu online nahlížet do KN. Určitě je to lepší než si hledat výpisy z oficiálních kontaktních míst. Ale ruku na srdce. Uživatelské prostřední není nikterak rychlé a příjemné. Jsou tedy i jiné možnosti?

Oficiální nahlížení ČÚZK

Katastr primárně vede Český úřad zeměměřičský a katastrální. Právě ten na stránkách nahlížení nabízí detailní možnosti vyhledávání v katastru. Nutno však dodat, že pro laika může být více složitý, vyhledávání neobratné a rychlost spíše pomalejší. Přesto však výhody tyto stránky mají. Jde o komplexní úložiště dat z katastr. Najdete zde vše, co lze v katastru najít.

Hledání dle adresy

Pokud chcete rychle vyhledat majitele té či oné nemovitosti, můžete navštívit stránky ikatastr.cz. Zde najdete majitele nemovitosti ihned jen po zadání adresy nemovitosti. To vše ve vcelku rychlém a uživatelsky přívětivém prostředí. Jde o data z oficiálního nahlížení do katastru, avšak v zjednodušené verzi, aby se zde vyznal i laik, který obvykle nemá zkušenosti s detailním prohlížením katastru. Dále tato doména obsahuje čísla popisného, parcelová čísla a věcná břemena. Zajímavostí je i možnost prohlížení oblastí, které zasáhly záplavy.

Aplikace do chytrých zařízení

No a pokud chcete mít katastr nemovitostí pořád v kapse, umožňuje vám iKatastr i stažení mobilní verze této webové aplikace. Může se vám to tedy hodit například, když chcete sdílet nalezené informace či je ukazovat více osobám při jednáních a podobně. Navíc aplikace využívá polohové služby takže si můžete ihned při návštěvě nemovitosti, kterou si například chcete koupit, prohlédnout všechny informace, včetně případného zástavního práva, majitelů apod. Aplikace lze stáhnou pro zařízení s Androidem i iOS.

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.