Jak se to má s podporou v nezaměstnanosti

Pokud ze dne na den přijdete o zaměstnání, jedná se samozřejmě o velký zásah do rodinného rozpočtu. Ačkoli v současnosti pracovní trh disponuje poměrně velkým množstvím volných pracovních míst, ve vašem oboru se zrovna nemusí namanout nic, co by stálo za pozornost. Jak toto složité období co nejlépe překlenout? Určitě se vyplatí zapsat do evidence na úřadu práce, díky čemuž nemusíte platit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění. Po určitou dobu navíc máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Podpora má zmírnit dopady absence příjmů

Ministerstvo práce a sociálních věcí se podporou v nezaměstnanosti snaží snížit dopady absence pravidelných měsíčních příjmů, kvůli nimž se mohou lidé dostat do závažné finanční tísně. Situace je o to složitější, když domácnost sdílejí s partnerkou a dětmi. To se pak každá koruna počítá.

Lidé ve věku do padesáti let mohou podporu v nezaměstnanosti pobírat po dobu maximálně pěti měsíců. Pokud se nacházíte ve věkovém rozmezí od padesáti do pětapadesáti let, podporu smíte pobírat až osm měsíců. Lidé nad pětapadesát let smějí čerpat dávky od státu dokonce až jedenáct měsíců.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Během prvních dvou měsíců náleží nezaměstnanému člověku vedením na úřadu práce 65 % jeho průměrného výdělku z předchozí práce. Částka však nesmí přesáhnout 0,58 násobek průměrné měsíční mzdy v České republice. To v překladu znamená, že maximální výše finanční podpory od státu je v roce 2020 stanovena na 19 389 Kč.

Když přesáhnete podpůrnou dobu nebo nejevíte snahu o hledání nové práce

Pokud je člověk vedený na pracovním úřadě déle, než kolik jsme uváděli v předchozí pasáži, náleží mu následně dávka ve výši životního minima, což v roce 2020 znamená 3 860 Kč. Když navíc daná osoba nejeví zájem o hledání nové práce, dostane jen existenční minimum ve výši 2 490 Kč.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.