ČPS

Jak se pozná lichva

Lichva je neřest, která provází lidstvo již od nepaměti a spousta z nás právě naletěla lidem, kteří půjčují finanční prostředky na doslova extrémní úroky. Mnozí lidé si pod tímto pojmem představují v podstatě úplně jiné záležitosti. Není tak od věci se na lichvu soustředit poněkud blíže a poukázat si na to, co vlastně toto slovo znamená a čím se vyznačuje. Určitě je možné říct, že po přečtení si následující definice budeme na stejné vlně a následně se pohodlně dozvíte i znaky lichvy a ostatní důležité informace.

Termín lichva a jeho objasnění

Lichva je synonymem pro půjčování finančních prostředků na jakýkoli, a to mnohdy i doslova nekřesťanský úrok. Ostatně v minulosti si mohli skutečně půjčovat pouze cizinci, jelikož křesťané tento typ půjčování peněz považovali za jeden z největších hříchů, proti kterému nebylo radno se provinit. V současné době je lichva společensky nežádoucí a můžeme se s ní setkat jak u fyzických osob jako poskytovatelů, tak i u různých společností.

Kde se nabízí lichvářské půjčky

lichvářskými půjčkami se nejčastěji setkáme u fyzických osob, které je nabízejí spíše pokoutně než veřejně. Rozhodně není od věci brát si půjčky u renomovaných společností, které již mají prokazatelnou historii. Mnohdy jsou vystavovány nabídky lichvářských půjček v supermarketech nebo na jiných veřejných místech. Četná je ale bohužel i na letácích.

Jak poznáte lichvu?

Lichvu lze poznat podle dvou základních znaků. Tím prvním je naprostý nepoměr mezi půjčenou částkou a sumou, kterou je zapotřebí poskytovateli půjčky vrátit. Reálně poznáte lichvu logicky podle obrovského úroku, který se k ní vztahuje. Dlužník se při realizaci půjčky nachází ve stavu nouze, ze kterého se potřebuje neprodleně dostat. Lichva mu může pomoct, nicméně pouze na krátkou dobu a ne příliš efektivně.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *