Jak se bude příští rok dařit zlatu

Zlato

Zajímají vás investice do zlata, pak vás zajisté bude zajímat také vývoj cen této komodity. Jak se bude příští rok dařit zlatu? Poroste či jej některé jiné investiční nástroje předčí? Na to se dnes společně podíváme. Pojďme tedy na to!

Zlato v tomto roce rostlo, ale ne tak jak se čekalo

Zlato má za sebou zajímavý rok. Jde obecně o jednu z nejstabilnějších komodit a v nepříznivé době by mělo jít o univerzální investici. Když propukla válka na Ukrajině po bezprecedentní agresi ze strany Ruska, ceny zlata vystřelily nahoru, právě kvůli pověsti a důvěře ve zlato v podobných situacích. Po půl roce však cena zlata opět prudce klesla a nyní, na konci roku 2022, stojí zlato téměř stejně, jako na počátku tohoto roku. Jen pro představu. V lednu 2022 byla burzovní cena zlata 1800 dolarů za unci. V březnu to bylo již 2000 dolarů, v dubnu již však začalo ztrácet a v září klesla jeho hodnota na cca 1600 dolarů za unci. Nyní se cena vrací někde k 1800 dolarům.

Proč zlat nerostlo tak, jak se očekávalo

Zlato tedy víceméně zůstalo na svých pozicích, na kterých bylo počátkem roku. Přitom ve vztahu k válce v Evropě se čekalo, že by měla jít s hodnotou výrazněji nahoru. Proč se tento vývoj nestal realitou? Jedním z důvodů bylo zvyšování úrokových sazeb centrálních bank po celém světě. Zlatu tedy začala vznikat konkurence v podobě státních dluhopisů, které představují stejně bezpečnou investici jako zlato. V tomto roce přinášely dluhopisy i zajímavé zhodnocení. Například protiinflační dluhopis emitovaný 3. ledna 2022 má nyní úrokovou sazbu 15 %.

Co od zlata čekat v roce 2023

Co od zlata očekávat v příštím roce? Nejspíše si udrží svou pozici i nadále. Začátek příštího roku by mohl být poznamenaný špatnými výsledky firem, které budou představovat problémy na akciovém trhu. Alespoň dle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka, který se takto vyjádřil pro web Měšec.cz. Dále Křeček odhaduje, že v prvním čtvrtletí budou mnozí investoři opouštět rizikovější aktiva a vrátí se k bezpečnějším variantám. Tedy k dluhopisům a právě zlatu. Nárůst ceny, který trvá od listopadu, by tak mohl ještě nějakou chvíli trvat. Ve druhém nebo třetím čtvrtletí by se však měly do hry vrátit i akciové trhy a část investorů opustí bezpečné zlato. To může znamenat opět pokles jeho ceny.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/jak-se-bude-darit-zlatu-v-roce-2023-pul-roku-lepe-pak-zacnou-konkurovat-akcie/, https://faei.cz/treti-sokujici-predpoved-pro-rok-2023-centralni-banky-nezvladnou-inflaci-a-cena-zlata-vyskoci-na-3-000-dolaru/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.