Koncert

Jak se bránit proti rušení nočního klidu

Pokud jste již zažili situace, kdy jste byli během nočního klidu rušeni, určitě vás zajímalo, jak nejefektivněji toto řešit. Dnes se podíváme na přesně tyto případy. Řekneme si totiž, jak postupovat, chcete-li se bránit proti rušení nočního klidu ve vašem okolí.

Kdy je noční klid?

Noční klid je regulován zákonem. Ten říká, že noční klid je od deseti hodin večer do šesti hodin ráno. Konečné slovo však má obec, která může obecně závaznou vyhláškou tuto doby prodloužit, zkrátit či úplně zrušit při různých příležitostech. Zpravidla půjde o různé festivaly, slavnosti a podobně. Předtím, než tedy budete nahlašovat či jinak řešit porušení nočního klidu, musíte se nejdříve zajímat, zda nejde o událost, při které obec povoluje kratší dobu nočního klidu či noční klid zcela ruší.

Jak se bránit proti rušení

Za rušení se obecně považuje hluk v noci, který obtěžuje ostatní a probíhá v době, která je stanovena pro noční klid. V praxi se setkáme s tím, že půjde nejčastěji o živou či reprodukovanou hudbu, křik, hlasité projevy apod. Proti nočnímu klidu je však i například stavební činnost. Cítíte-li se v době nočního klidu obtěžování jeho porušováním, pak se nejdříve zkuste osobně domluvit, jde-li o jednorázovou akci. Jde-li o trvalé porušování, které trvá několik dní či měsíců, upozorněte na to původce hluku písemně. Nepomůže-li však ani taková domluva, budete muset zavolat státní či městskou policii. Ta se musí na dané místo dostavit a uložit původci pokutu či předat věc k správnímu řízení.

Jaké jsou pokuty za porušování

Rušení nočního klidu je skutkovou podstatou správního přestupku podle § 5 odst. 1 písm. d) zákona 251/2016 Sb., o některých přestupcích. V přestupkovém řízení tak může být pachateli uložena pokuta až do 10 000 Kč. Jde-li však o opakované porušení povinnosti dodržování nočního klidu, může se pokuta vyšplhat až k 15 000 Kč.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

  1. usama bin ladin Odpovědět

    smesne pokuty ty nic nevyresi bohati jsou chechtave bestye jako komuniste a tet me muzete zablokovat jako dzugasvily

  2. Miroslav Odpovědět

    Myslíte si, že to polici vyřeší ku prospěchu všech? Jak odjede, začne to po chvíli nanovo. A bude-li se to opakovat a zavoláte, budete otrava a nebudou reagovat a když ano, posvítí si na vás… a obrátí to proti vám, někde jsou dopatřilejší, někde ne… To tady není Amerika nebo Německo… nebo pokud by vám někdo vnikl na ohraničený pozemek aby si ho zapsali a bud se- li to opakovat, bud mít průšvih a velký. tady ho napomenou jednou, dvakrát… a on se vám pomstí…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *