Co dělat s přebytkem financí

Spoření

Často lidé hledají pomoc s opačným problémem. S tím, že neví, jak řešit nedostatek financí. Neméně důležité je však také odpovědně a správně nakládat s přebytky domácnosti. Jak je využít. Jaké zásady následovat? Na to se dnes zaměříme. Pojďme na to!

Myslete odpovědně

Je jasné, že pokud příjmy vaší domácnosti vykazují setrvalý nárůst či že zlepšení finančních poměrů je dlouhodobou záležitosti, vaše životní úroveň se zvýší. Není na tom ani nic špatného. Kupujte lepší, kvalitnější věci, výrobky, potraviny nebo služby. I při takovém zlepšení životní úrovně však nezapomínejte na odpovědné vedení financí domácnosti. Musíte i přesto myslet na zadní vrátka a neočekávané výdaje. Jak na to?

Tvořte si rezervu

Dobré je, pokud to lze, tvořit si rezervu. Tu můžete rozdělit do dvou skupin. tou první je rezerva, kterou můžete vždy okamžitě čerpat. K takovému účelu může sloužit váš běžný účet. Používejte jej jako dosud, avšak nechávejte si zde nějaké peníze jako rezervu. Časem kumulujte finance až si vytvoříte pohodlný polštář. Můžete také využít spořící účet, zřízený k běžnému účtu. Opět jej lze poměrně rychle čerpat. Výhodou však je, že jsou prostředky odděleny od běžných financí na účtu a spíše je tedy necháte ke spoření. Navíc vám i něco málo vydělají na úrocích. Druhou kategorií jsou rezervy, které však tak rychle nenačerpáte. Může jít například o termínované vklady nebo stavební spoření.

Investujte a nenechte se překvapit

Další položkou pro vás může být investování. Na trhu existuje množství nástrojů a produktů, jak tak učinit. Zkusit to můžete přes bankovní investiční produkty nebo jinak. Například využitím různých finančních poradenských služeb. Dále je dobré myslet i na horší věci, které se mohou stát. Zbývají-li vám tedy každý měsíc nezanedbatelné prostředky, dobré je také navýšit pojistné částky na vašich pojištěních tak, aby vás ani žádná neblahá událost typu poškození majetku, špatné zdraví a podobně nevykolejili z relativní finanční stability.  

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.