Jak prosadit u reklamace vrácení peněz

Reklamace a práva spotřebitele jsou velmi důležitými aspekty při každém nakupování prakticky jakéhokoli zboží. Vy jako spotřebitel máte oproti prodejci výhodu, a to v tom, že vás nesmí nijak omezovat. Platný zákon také nesmí být v rozporu s aktuální ústavou a ústavními pravidly. Prodejce si prostě nesmí vymýšlet to, co se mu líbí a vyhovuje mu. I když obě strany podepíšou smlouvu, která odporuje platným zákonům, není v žádném případě platná. Jestliže vás bude prodejce omezovat za vady, za něž nemůžete, nemá na to právo.

Informovanost spotřebitele

Každý spotřebitel musí být nezbytně předem informován o tom, z čeho je konkrétní výrobek složen a jaké má vlastnosti. Pokud i vy něco kupujete, máte na to logicky právo. I eshop musí dle zákona své zákazníky seznámit s těmito podrobnostmi. Musí být zkrátka garantována nějaká minimální funkčnost. Nekalé obchodní praktiky často zahrnují jednání, které se vyznačuje minimálním podáním informací směrem k zákazníkovi, což je samozřejmě špatně.

Práva spotřebitele a způsob uplatnění reklamace

Spolu s právy spotřebitele souvisí i konkrétní způsob uplatnění reklamace. Všeobecnou informací je mimo jiné i fakt, že může zákazník zboží vrátit do pouhých 14 dnů bez jakéhokoli udání důvodu jeho reklamace. Prodejce také nemá právo na zamítnutí reklamace z nějakého jiného než zákonem daného důvodu. Tato skutečnost je neoddiskutovatelná. Pokud nemůže být daná věc užívána bez vady, spotřebitel má právo na její výměnu.

Samotné domáhání se náhrady škody

Jestliže odmítá prodejce uznat vaše zákonné požadavky na reklamaci, měli byste se logicky bránit soudní cestou. Náhrada škody vám nesmí být odepřena. Od 1. 4. 2008 můžete v ČR využít klidně i mimosoudního řešení všech spotřebitelských sporů Ministerstva průmyslu a obchodu. Tato cesta je rychlá a efektivní.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *