Jak probíhá očkování: Přes milion lidí dostalo dávku

Vakcína

Na sklonku minulého roku se velmi řešilo, že právě očkování by mělo přinést zlom v situaci celosvětové pandemie onemocnění covid-19. Nejlépe její vyřešení. Záviset však mělo na rychlosti vakcinace i účinnosti a dostupnosti konkrétních očkovacích látek. Dnes se nacházíme v druhém čtvrtletí roku 2021, a proto je dobré se podívat, jak na tom vlastně v souvislosti s očkováním proti covidu-19 jsme. Pojďme tedy na to!

Dávku dostalo více jak milion lidí

K poslednímu březnovému týdnu bylo vykázáno dle statistik ministerstva zdravotnictví více než 1 500 000 dávek vakcín. Alespoň jednu dávku očkování dostalo již více jak milion lidí. 444 tisíc lidí pak již má ukončené očkování a mělo by tak být (samozřejmě dle účinností jednotlivých vakcín) imunních či alespoň lépe chráněných.

Nejvíce se očkuje Pfizerem

Nejvíce lidí bylo naočkováno vakcínou Comirnaty od společnosti Pfizer-Biontech. U všech vyočkovaných dávek je nejvíce zastoupena. Do této doby jí bylo očkováno v 78 % případů, kdy se vakcína aplikovala. V absolutních číslech se pak naočkovalo přes 1 200 000 dávek vakcíny od společnosti Pfizer. Druhou nejčastější očkovací dávkou, i když s velkým odstupem, je vakcína Astra Zeneca. Té bylo vyočkováno přes 13 % ze všech očkovaných dávek. Konkrétně 210 000 dávek. Poslední vakcínou, kterou nyní v České republice očkujeme je vakcína proti covidu-19 od společnosti Moderna. Její podíl na celkových vyočkovaných dávkách je 8,7 % a absolutně zhruba 137 000 dávek.

Kdy se dočkáte i vy?

Bohužel v této době z organizačních důvodů, ale zejména kvůli dodávkám vakcín, není možné, aby se očkovali všichni zájemci z celé populace. Nyní jsou tedy naočkované jen některé skupiny, které byly zařazeny do primární fáze očkování. V této době se tedy pořád mohou očkovat pouze lidé starší 70 let, lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví, a také učitelé a pedagogičtí pracovníci. Od prvního dubnového týdne se také mohou k vakcinaci registrovat zájemci z řad zaměstnanců v takzvaně superkritické infrastruktuře. Na dobu po Velikonocích je pak naplánovaná možnost registrovat se i pro lidi nad 65 let.

Zdroj dat: Ministerstvo zdravotnictví České republiky a ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.