Hypotéka

Jak postupovat při braní nové hypotéky?

Vzít si hypotéku, to je dnes poměrně běžná věc. Je ale nutné si uvědomit, že to není jen tak. Jedná se o poměrně složitý a časově náročný proces, na který je třeba se připravit. V tomto článku vám přinášíme přehled nejzákladnějších věcí, které vás na cestě za hypotékou jistě potkají.

Je dobré využít internet

Pokud si chcete vzít hypotéku, musíte si nejdříve odpovědět na otázku: dostanu hypotéku nebo pohořím? K zodpovězení této otázky vám může pomoci obyčejná tužka a papír. Pro začátek stačí, když si spočítáte vaše příjmy, odečtěte od nich vaše veškeré výdaje. Pokud vám zbude několik tisíc korun, máte dost velkou šanci, že hypotéku dostanete. Přehled si také můžete udělat pomocí speciálních online hypotečních kalkulaček. Neberte ale jejich výsledky za finální! Je třeba nabídky a podmínky vždy prověřit v bance.

Co si musíte připravit

Připravte se na to, že banka bude prověřovat vaše příjmy a vaši důvěryhodnost. Budete tedy potřebovat doklad od zaměstnavatele. Poměrně složitější to mají v tomto ohledu OSVČ. Banka může k prověření použít například údaje z registru dlužníků solus. Pokud budete pro banku solidní, úvěr vám jistě schválí. Nebuďte ale ukvapení. V současné době poskytuje hypotéku celá řada bank, je tedy možné si vybírat. Podstatně se totiž mohou lišit podmínky. Pokud si zařizujete hypotéku, budete potřebovat dost financí hlavně na rezervaci (pokud kupujete starší nemovitost) a na různé poplatky, s tím je třeba počítat. Někdy se totiž může jednat i o desítky tisíc korun.

Na co dát pozor

Věnovat se především musíte podmínkám smlouvy. Důležitá je roční úroková sazba a také doba fixace. Po uplynutí doby fixace je totiž možné přeúvěrování hypotéky, čímž můžete získat výhodnější podmínky. Uvědomte si, že vyřizování hypotéky není úplně jednoduché, je lepší si najít zkušeného poradce, který za vás může vyjednat výhodnější úvěr.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *