Sousedské vztahy

Jak nyní řeší občanský zákoník sousedské vztahy

Narušování sousedských vztahů je pro většinu z nás poměrně nepřijatelnou záležitostí a prakticky všichni se snažíme o eliminaci nejrůznějších situací, jež mohou bohužel zcela běžně nastat. Nový občanský zákoník tuto oblast vcelku solidně upravuje, takže si můžete být jisti tím, že práva mezi vámi a vaším sousedem budou předem jednoznačně dána a vy byste je měli dodržovat. Podívejme se tedy, čím vás vlastně soused může rušit a také se soustřeďme na vaši potenciální obranu. Dlužni nezůstaneme ani některé konkrétní situace.

Narušování sousedských vztahů

Jestliže máte nepříjemného souseda, který vás obtěžuje hned několika různými způsoby, nastává problém. Občanský zákoník přímo zakazuje, aby vás soused jakýmkoli způsobem obtěžoval. Jaké tedy může daná osoba činit problémy?

–          Kouří v okolí vašeho domu či posezení.

–          Rozšiřuje nejrůznější nepříjemné pachy.

–          Stavba souseda vrhá příliš stínu na váš pozemek.

–          Osvětlení domu souseda je příliš silné.

–          Soused příliš práší.

–          Ze sousedního domu vycházejí přílišné zvuky a vibrace.

–          Cizí mazlík vnikne na váš pozemek.

–          Soused strašně práší při různých pracích.

A vaše obrana?

Klasiku představuje především soudní žaloba. Máte jednoduše možnost svého souseda hnát k soudu, kde se rozhodne o tom, zdali bude daná činnost muset být přerušena. Nic jiného standardně soudy neřeší. Jestliže má soused podnik a ohrožuje vás, pak je situace jiná a vy se můžete dožadovat i finanční kompenzace. Žalovat můžete v případě narušování vašeho soukromí i nájemníka pozemků, případně spoluvlastníka.

Konkrétní problémy v příkladech

Typické jsou třeba větve stromu z pozemku vašeho souseda. Pokud je na vaše požádání neodstraní sám, můžete tak pochopitelně učinit vy bez rizika jakékoli sankce. Musí vám ovšem způsobovat prokazatelnou škodu. Jestliže stromy souseda přesahují 3 metry, musí být minimálně stejnou vzdálenost od plotu. Jestliže padají z těchto stromů plody, jsou vaše. Trhat je však nesmíte! Jestliže se k vám zatoulá cizí zvíře, musí si pro něj jeho majitel ujít odvést jej.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *