Jak nás to postihne? Evropská unie plánuje úplný zákaz automobilů se spalovacími motory

Výfuk

Evropský parlament přijal zákon zakazující v Evropské unii prodej automobilů se spalovacími motory po roce 2035. EU se tímto krokem snaží podpořit přechod na elektromobilitu a své klimatické cíle, které říkají, že automobilová doprava by měla do roku 2035 o 100 % snížit své emise CO2.

Postoje států

Jediným státem stavějícím se proti přijetí tohoto zákonabylo Polsko, jež ho považuje za příliš ambiciózní a nereálný. Tomuto postoji odpovídá také domácí situace v Polsku. To má totiž jeden z nejnižších počtů elektromobilů v Evropě, konkrétně 1,2 %. Proti se stavělo také Německo, jakožto jeden z největších výrobců automobilů na světě. To se ale nakonec dohodlo s Evropskou komisí, která mu zaručuje možnost prodeje automobilů poháněných uhlíkově neutrálními syntetickými palivy i po roce 2035. Tato paliva představují zelenější variantu konvenčních paliv a umožňují využití stávající infrastruktury.

Syntetických paliv hodlají využít zejména německá společnost Porsche. Ta otevřela vlastní továrnu na výrobu těchto paliv minulý rok v Chile. Naopak německý Volkswagen a Mercedes se do budoucna plánují zaměřit na elektromobily. Důvodem může být i fakt, že syntetická paliva jsou teprve v počátcích, a bude tak potřeba vysokých investic.

Jak to postihne nás

Od roku 2035 už si nekoupíme nové auto s konvenčním spalovacím motorem. To ale neznamená, že by došlo k plošnému vyřazení veškerých takových automobilů. Vy tak budete moci nadále své auto používat jako normálně. Navíc si budete moci stále pořídit klasické auto se spalovacím motorem, akorát ne nové, ale pouze ojeté. V tomhle případě je ale potřeba počítat s navýšením cen nejen ojetých vozů, ale také zvýšením ceny paliva, údržby a pojištění.

Jak to bude s cenami elektromobilů?

Ceny elektromobilů by také měly začít postupně klesat díky novým pravidlům EU. Ta totiž podpoří rozvoj konkurence a plánuje další investice do výzkumu a vývoje. Do roku 2035 by rovněž mělo dojít k rozvoji trhu s ojetými elektromobily, které bude možné pořídit levněji než nové elektromobily. EU se také hodlá zaměřit na inovaci baterií používaných v elektromobilech, aby zajistila snížení jejich ceny a ekologickou likvidaci.

Zdroje info: https://www.reuters.com/business/autos-transportation/eu-lawmakers-approve-effective-2035-ban-new-fossil-fuel-cars-2023-02-14/, https://notesfrompoland.com/2023/03/28/eu-agrees-to-ban-sale-of-petrol-and-diesel-cars-with-poland-only-member-state-opposed/https://www.euronews.com/green/2023/03/22/eu-to-ban-petrol-and-diesel-cars-by-2035-heres-why-some-countries-are-pushing-back, https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/spalovaci-motory-evropa-synteticka-paliva-elektromobilita.A230328_121621_eko-zahranicni_jla, https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/economy/20221019STO44572/eu-ban-on-sale-of-new-petrol-and-diesel-cars-from-2035-explained

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.