Jak nalézt ztracenou motivaci v zaměstnání

Odchod z práce

Štve vás práce? Tak to nejste první ani poslední osoba na světě. Pokud však vaše frustrace již nabírá takových rozměrů, že vám neumožňuje již normálně fungovat, snižuje vaši efektivitu, ale i osobní život a psychiku, pak je nutné změnit svůj mindset. Dnes se na tento problém společně zaměříme.

Příčin může být spousta

Ať již od těch banálních, které nejčastěji tkví v pracovním kolektivu nebo malých detailech, které někdo nebere za vážné, ale vás štvou, po ty, které se už nedají překonat. Za frustrací v zaměstnání může stát zejména přistup vašich nadřízených k zadávání nebo vyhodnocování vaší práce. Například ale také větší rozhodnutí na pracovišti. Například o tom, že jste nebyli vybráni na nový projekt nebo jste zařazeni do týmu, který vám nevyhovuje.

Vyhněte se krajnostem

Důležité je si uvědomit, že jde jen o práci. Samozřejmě, že pro někoho je zaměstnání důležitější, pro jiné zase méně. Pokud jde tedy o prioritu, na které vám opravdu záleží, zkuste vstřebávat různé projevy ze strany šéf na nebo kolegů, méně osobně. Racionálně si je rozeberte. Nejdůležitější je vyvarovat se závěru, že nejste dost dobrý a že pracujete špatně. Nehledejte si hned novou práci, dokud se nedopídíte toho, proč například na vaši práci šéf reagoval negativně. Chyba může být i na jeho straně. Dobré je tedy si o všem otevřeně promluvit a rozebrat si situaci.

Nejčastější chyby jsou v reakci

Reakce na negativní hodnocení, přístup nebo jiné příčiny frustrace na pracovišti je nejčastěji takové, že ovlivní vaše emoce, ty pak dále vaše chování. Jste-li naštvaní, demotivovaní nebo zklamaní, tato emoce ovlivní nejen vaši pracovní aktivitu, ale i chování na pracovišti. Ze všeho nejvíc si přejete, aby se situace zlepšila. Tím, že se však necháte naprosto ovládat vašimi negativními emocemi, situaci jen zhoršujete. Dobré je tedy pracovat na dlouhodobé změně vašeho psychického nastavení. Musíte ovládat své reakce a pokud cítíte křivdu, vždy si raději o problémech promluvit. Někdy také stačí jen ozvat se a slušně říci, že jste z něčeho frustrovaný či vás něco trápí.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.