Jak jsou na tom sazby u hypoték?

Fondy

Zásahy České národní banky z minulého roku měly za následek změny sazeb u hypotečních úvěrů. Pokud se tedy v této chvíli zajímáte o hypotéky nebo jejich refinancování, určitě je dobré seznámit se se situací na trhu, popřípadě s možným vývojem. Pojďme se na to podívat společně!

Banky postupně zdražují

Některé z bankovních institucí zdražily hypoteční úvěry již loni v létě – tedy po zásazích České národní banky. Můžeme vás však uklidnit. Jedno je jisté. Úroky pohybující se okolo 4%, které byly obyčejné v l´dobách před deseti lety, nejsou na pořadu dne. Takové sazby nás rozhodně nečekají. V minulém roce byla průměrná úroková sazba okolo 2,04%. Nejvíce šly nahoru úrokové sazby společností UniCredit Bank, Sberbank a Komerční banky. Zdražování však doprovází celý sektor a tak banky jako ČSOB nebo hypoteční banka nezůstaly pozadu. Výjimkou je však Moneta. Ta sice také zdražuje, ale u desetileté fixace, která je v této době hodně žádaná, dokonce o desetinu procenta zlevnila.

Půjčujte si, dokud je to levné!

Jedno je jisté. Ke zdražování, které bude postupné, docházet bude. Radou na místě tedy je – půjčit si teď. Pokud opravdu v této chvíli potřebujete hypotéku, není na co čekat. Další věcí jsou sazbu u stavebního spoření. Zde se však klienti bát nemusí, jelikož změny úrokových sazeb, které určila ČNB, se na úvěry ze stavebního spoření nevztahují. V již uzavřených smlouvách máte totiž již sjednanou výši a podmínky případného úvěru. U překlenovacích úvěrů z tohoto spoření to však již vliv má, a pokud nad ním někdo přemýšlí, opět by měl jednat co nejdříve a neměl by otálet.

Bude spoření výhodnější?

Další otázka, která se nabízí, je ohledně úrokových sazeb u spořicích účtů a jiných spořících produktů. Zde je však situace taková, že lze očekávat mírné zlepšení podmínek, počkáme si na ně však déle a nebudou tak výrazné. Jediná banka, která deklarovala zvyšování sazeb u spořících produktů, byla Sberbank. Ta ovšem nespecifikovala o kolik. Z vyjádření Komerční banky je zřejmé, že ani ona tuto variantu nevylučuje, banky jsou však vesměs opatrné.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.