Fondy

Jak je to s investováním do podílových fondů

Investování je důležitou součástí našich finančních strategií. Mnoho domácností nějakým způsobem investuje. Jednou z možností je investování do podílových fondů. Snadně si zde vyberete strategii a čekáte na nějaké ty peníze navíc. Všechny naše vědomosti o této variantě investování však nemusí být jasné a správné. Pojďme se podívat na některé stereotypy.

Jisté peníze

Jedním z mýtů je ten, že je investování do fondů jistým ziskem. Není tomu tak. V životě není nikdy nic jisté. To platí i o investování. Váš výnos je odměna za podstoupené riziko. Pokud je nízké, čeká vás nižší výnos. Pokud vysoké, vysoký. To je logické. Vždy zde ale nějaké riziko bude, a proto nemluvíme o podílových fondech jako o stoprocentním zhodnocení vložených prostředků. Je však nutné říci, že riziko, že by investice nevydělala nic nebo, že by dokonce její výnos byl záporný, je velmi nízká. Není však nulová.

Čím víc, tím líp!

Mnoho lidí se domnívá, že podílové fondy je nutné kombinovat, aby bylo vaše portfolio co nejlepší a nejméně rizikové. Je pravdou, že rozmanitost je zde žádoucí a pozitivní. Neplatí však, že čím více fondů máte, tím je to pro vás lepší. V mnoha případech dochází k takzvané přediverzifikaci. Například investování do mnoha firem v jednom odvětví nebo regionu. Při krizi či recesi pak krachuje i klient. Nejlepším způsobem, jak se na tomto trhu chovat, je kombinace firem a fondů, které jsou na sobě nezávislé a neovlivňují se navzájem.

Manažer může vše!

A posledním mýtem, který se vám může snad nejvíce vymstít je věta v podtitulku. Ve finále vás může takové přesvědčení stát úspory. Portfolio manažer je zodpovědný za aktivní správu portfolia. Musí mít odborné znalosti a musí si být jistý v kramflecích. Pamatujte však, že každý jeho krok nemusí být ospravedlnitelný. I pro něj platí pravidla. Musí se jich striktně držet a bývají uvedeny v investičních cílech, které jsou ve statutu podílového fondu.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *