Jak je to s brigádami důchodců

Dnes se společně podíváme na to, jak je to s brigádami u důchodců. Jak u těch řádných, tak u vdovských, invalidních nebo předčasných. Existují nějaká omezení příjmu těchto osob? To se dnes dozvíme. Pojďme na to!

Řádný či vdovský důchod – bez omezení

Pokud je někdo v řádném starobním důchodu, může mít i druhý příjem ze závislé činnosti. A to bez omezení. Nemusí se tedy bát, že by byla například přerušena výplata starobního důchodu. Je jedno, jaký bude jejich příjem. I u nadstandartních příjmů se nemusí ničeho bát. Výplata důchodu není na tomto závislá. Stejně to platí i u dalšího typu důchodu – toho vdovského či vdoveckého. Zde platí to samé, mohou si přivydělávat dle libosti.

Předčasný důchod

Takto si přivydělávat mohou i osobu v předčasném důchodu. Zde však již je riziko přerušeného vyplácení peněz od státu. Předčasní důchodci tak musí mít na paměti, že jejich příjem nesmí zakládat jejich účast na nemocenském pojištění. Co to pro ně znamená v praxi? Mohou si bez rizika přivydělávat, avšak jen zejména na základě dohody o provedení práce. Jejich hrubý měsíční příjem pak nesmí být vyšší jak 10 tisíc korun. Mohou však pracovat u více zaměstnavatelů. Příjem se počítá zvlášť. Pokud budou mít tedy příjem pod 10 tisíc korun u například pěti zaměstnavatelů, splňují pořád tuto podmínku.

Invalidní důchodci

Pro ty platí, že jsou omezení v práci z hlediska zdravotního stavu, nikoli příjmem. Proto si mohou také libovolně přivydělávat. Nejideálnější je pro ně varianta pár odpracovaných hodin denně. Tak si mohou zvýšit jejich měsíční příjmy. Navíc si mohou při práce na dohodu o provedení práce odečítat daňové slevy. Jinak řečeno, ani invalidní důchodci nejsou z hlediska výše příjmů omezeni. Mohou si jakkoli přivydělávat a jejich výplata invalidního důchodu ze strany státu není nijak ohrožena.

 

7 komentářů

  1. vera Odpovědět

    Slovo „brigáda“ je přežitek. Zákoník práce žádné „brigády“ nezná. Je pracovní poměr na dobu neurčitou, pracovní poměr na dobu určitou. Pak v § 74-77 Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr – to je Dohoda o provedení práce a Dohoda o pracovní činnosti.
    Poživatel důchodu – vdovský, sirotčí, invalidní I., II., III. stupně, řádný starobní – si může vydělat neomezeně. Poživatel předčasného starobního důchodu – až do věku, kdy už by měl právo na řádný starobní důchod – nesmí mít výdělek zakládající účast na sociálním pojištění – nikoliv na jen na nemocenském. Pokud má výdělek, ze kterého odvedl sociální pojištění, je mu za ten měsíc, za který odvedl sociální pojštění, odebrána částka předčasného starobního důchodu. Většina lidí má v důchodech zmatek, takže, když chcete dělat osvětu, tak, prosím, přesně.

  2. Tarasko Michal Odpovědět

    Dobrý den,
    jak je to s důchodcem starobním ,který je v zaměstnán na smlouvu musí se odvádět zdravotní a sociální pojištění.

    Děkuji

  3. Vladimír LIER Odpovědět

    Jak většina z nás, kteří jsme již v důchodu starobním a pokud nám to zdravotní stav dovolil ,
    pracovali na základě dohody se svým zaměstnavatelem v mém případě 1 rok navíc , dobře
    víme jak asi si v jednotlivých případech si zaměstnavatel třeba určí že můžete pracovat déle ale
    pouze 1 rok . Zcela určitě existovala varianta že mohl zaměstnanec po tu dobu se zříci svého
    důchodu a po skončení pracovního prodloužení se mu důchod o jakousi částku natrvalo zvýšil.
    Nevím jak se dnes něco podobného dá realizovat, ale na co se mnozí ptají a co je rovněž v této
    výše popsané situaci výsledkem velmi komplikované právní úpravy se ani nedivím že mnozí
    se musí obrátit na nějakého právníka protože je v této oblasti spousty nejasností („guláš“)….

  4. Benešová Margita Odpovědět

    Dobrý den, chci se zeptat, jak to tedy je v případě, že jsem invalidní důchodce, ale nejsem vyplácená. Jsem zdravotně velmi omezená, ale úřady se chovají tak, že je to vlastně nezajímá a zaměstnavatelé, kteří nabízí práci pro invalidy vycházejí z toho, že invalida má invalidní důchod a podle toho vypadá výše platu.I když jsem samoživitelka, tak si musím poradit sama a jít makat do takové práce, která mě uživí, což mi zdravotní stav neumožňuje. Co mi tedy poradíte?

  5. Helena Odpovědět

    Dobrý den,jsem ID a docela by mě zajímalo zda ještě platí že po dovršení 65 let přejdu normální důchod
    a pak si jít přivydělat bez omezení?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *