Jak investovat do zlata

Investovat do zlata je tou nejbezpečnější investicí. Proč tomu tak je? Zlato má svou hodnotu v čase, jeho kupní síla je vysoká a neztrácí se. Zlato je stabilní, nestárne a je prakticky nezničitelné. Je nejlepším celosvětovým platidlem, je akceptováno ve všech zemích světa. Vliv na něj nemá ani DPH. Chcete investovat do zlata? Pak si přečtěte pár našich postřehů o investičním zlatě.

Investiční zlato

Investiční zlato je stabilní aktivum s vysokou likviditou a je osvobozeno od DPH. Investiční zlato je specifická forma zlata. Jedná se o bezpečnou formu, jak uložit peněžní kapitál. Investičním zlatem jsou zlaté cihly – slitky a zlaté mince. Nákup investičního zlata, tedy mincí nebo slitků bystě měli realizovat u ověřených zdrojů, jedině tak máte jistotu, že je pak lehce zase můžete prodat. Výkupní cena investičního zlata se mění v závislosti na aktuální ceně zlata.

Zlaté cihly

Zaměřme se nyní na zlaté slitky, které jsou opravdovou jistotou pro investora. Mají podobu plochých cihliček. Největší běžně obchodovaná zlatá cihla má hmotnost 1 000 g, nejmenší obchodovaný slitek váží 1 g. Rozměr i tvar zlatých cihel je různý, není přesně stanoven a záleží na výrobci. Nutností je, aby každý investiční zlatý slitek byl označen výrobcem, měl identifikační číslo, údaj o váze a ryzosti slitku. Co se týká ceny, tak ta se skládá ze dvou položek. První je aktuální cena zlata na světovém trhu, druhá je obchodní přirážka. Přirážka se pohybuje od 5 % u velkých slitků. Malé slitky a mince mohou mít přirážku až několik desítek procent.

Zlaté mince

Zlaté mince jsou v oblibě stejně jako zlaté slitky. Jejich výhodou je to, že je můžete pořídit s o něco menší přirážkou oproti slitkům. Nejznámější investiční mincí je Krugerrand. Jedná se o první minci z Jižní Afriky. Mezi další mince patří Maple Leafy, které se začaly razit v Kanadě, Nuggety z Austrálie, Pandami z Číny či Eagle z USA. Pamětní zlaté mince, které ovšem nejsou klasickými zlatými investičními mincemi, vydává i Česká národní banka. Jednak je jich jen několik málo kusů, jednak se v jejich ceně odráží i numismatická hodnota. Tyto mince jsou dražší než klasické zahraniční investiční mince. Koupit si můžete i novoražby historických mincí. Novoražby dukátů, zlatníků a korun z doby vlády císaře Františka Josefa I. razí Vídeňská mincovna. Moderní investiční mince razí „Wiener Philharmoniker“.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.