Jak darovat peníze

Každý z vás si občas položil otázku, zda jsou peníze vhodným dárkem nebo ne. Ono opravdu záleží na příležitosti, kdy je chcete darovat. Peníze jako dárek se hodí darovat u celé řady příležitostí, jako jsou například svatba, narozeniny či Vánoce. Mimo peníze můžete darovat také zážitek. Pokud se potřebujete zbavit nějakých nepotřebných věcí, darovat můžete nábytek za odvoz nebo i auto. My se ale zaměříme na darování peněz. Darovat můžete i vyšší finanční částky, počítejte ale s tím, že obdarovaný bude muset zaplatit darovací daň. Přečtěte si možnosti darování peněz.

Jak vtipně darovat peníze

Chcete-li někomu darovat peníze, určitě se vyplatí zvážit způsob, jak zabalit peníze jako dárek. Je možné je dát do klasické obálky či přání určené přímo na vložení peněz. Jsou však mnohem kreativnější a originálnější způsoby, jak někomu blízkému darovat peníze. Způsoby, které vám představíme, jsou netradiční. Peníze můžete poskládat do nějakého originálního origami z peněz, nebo můžete vyrobit kytici z bankovek. Na vánoční stromeček pak můžete z bankovek vytvořit ozdobu. Velmi vtipným nápadem je srolovat do injekční stříkačky bankovky, stříkačku vložit například do dřevěné krabičky či do rámečku a připsat nápis „ finanční injekce“. Originálních způsobů je mnoho, stačí popustit uzdu své fantazie a určitě na nějaký vtipný a originální přijdete sami.

Jak darovat peníze

V České republice se musí danit i věci či peníze dané darem. Spousta z vás se rozmýšlí, zda vůbec větší obnos peněz darovat. Pokud se rozhodnete, že obnos darujete, přečtěte si, jak na to. Dar podléhá dani u částek nad 20 000 Kč. Daň z daru nebude platit darovatel, nýbrž obdarovaný. Pokud ale obdarovaný nemá pobyt v České republice, platí daň sám dárce. Pokud jste podle zákona osoba blízká, jste od darovací daně osvobozeni.

Darovací daň

Zákon rozlišuje 3 skupiny lidí. V první skupině jsou příbuzní v  řadě přímé, což jsou děti, rodiče, prarodiče a manželé. Ve druhé skupině jsou příbuzní v řadě pobočné. Jedná se o sourozence, synovce a neteře, strýce a tety, manžele dětí, děti manžela, rodiče manžela či manželky a manžele rodičů. Patří sem také osoby, které s dárcem žily nejméně po doby jednoho roku. Osoby z první a druhé skupiny jsou zcela osvobozeny od darovací daně. Limitem u první skupiny je jeden milion, u druhé 60 tisíc korun. Do třetí skupiny patří zejména fyzické a právnické osoby, které musí platit darovací daň v případě, že dar má hodnotu vyšší jak 20 000 Kč. Sazba daně se odvíjí od velikosti daru.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

6 komentářů

 1. leather.fairy@seznam.cz'Lili Odpovědět

  Kdo chce darovat peníze, a nemá komu, nabízím se já! Zcela vážně potřebuji finanční pomoc – jsem mladá, a mám velké dluhy… Nemám vlastní bydlení, nemám vlastní život.. Ačkoliv jsem vystudovala VŠ, a začala podnikat, zatím se moc nedaří a nevím co teď… nemám od nikoho blízkého finanční podporu a sama na to nestačím. Kdo má peníze, prosím pomozte – ozvěte se na email…

 2. xawg1234@post.cz'Alice Odpovědět

  Chci životní šanci na lepší život, než který vedu teď. Chci aby mi bylo nabídnuto něco nevšedního, aby můj život měl náboj jak akční film. Touto cestou hledám jakoukoli pracovní příležitost, ale ze všeho nejdřív akutně spěchá zaplatit podnájem pokoje v Praze za 5000, už včera bylo pozdě. Je mi 27, momentálně bez práce, bez nároku na dávky a s dluhy a s věčnou prací na černo. Prosím! Spěchá! Jestli nezaplatím dnes 1.1.2016 podnájem pokoje za 5000, letím na ulici, je to poslední možný termín zaplacení.
  Jsem opravdu zoufalá, nechci se zase stěhovat někam jinam, jenom 5000 mě dělí od sebevraždy, protože po třetí v životě už na ulici nechci. Prosím pouze na území Prahy.

 3. lorabatt82@gmail.com'Lorant Battyanyi Odpovědět

  Ahoj,

  Volám sa Lorant Battyanyi a chcem, aby ste vedeli, že som dostal pôžicku vo výške 550.000 kc od senátora Walter.

 4. m_marek@hotmail.com'Maria Marek Odpovědět

  Dobrý den.

  Dostal jsem půjčku ve výši 450.000 Kč za 15 let od senátora Walter v pondělí 18/04/2016 na nákup bytu. Kontaktovat senátora Waltera na: senatorpwalter@hotmail.com pokud jste ještě v nouzi vašeho úvěru.

 5. Pistova028@seznam.cz'Miluše Odpovědět

  Dobrý ráno, prosím o pomoc musím zaplatit bydlení a dostála jsem se do nouze mám dvě dcery marodím dlouhodobě tím pádem mám problémy s bytem. Prosím kdo by se našel hodný člověk jsem schopná 1000kc dávat dárci měsíčně prosím Moc Miluše

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *