01_letectvo

Jak chce armáda nahradit Gripeny

V současné době tvoří páteř vzdušných sil Armády České republiky tucet švédských bojových  letounů JAS-39 Gripen (k nim armáda provozuje i dva cvičné stroje). Česká republika je má pronajaté do roku 2027. Je tedy na čase začít přemýšlet o tom, jak je nahradit. Výběr nových bojových letounů je vždy o posuzování jejich technických parametrů a schopností, stejně jako pořizovacích i provozních nákladů. Možnosti, ze kterých budou naše vojenské špičky a politici vybírat, jsou již na stole. Lze se již nyní pokusit odhadnout, co bude náplní jedné z největších investic, která Českou republiku v budoucnu čeká?

Gripeny stále ve hře

Jednou z možností, které Česká republika má, je pokračovat v provozování Gripenů i nadále. Tuto možnost by bylo možno realizovat buď nákupem nebo pronájmem strojů nejmodernější verze JAS-39E/F, anebo důkladnou modernizací stávajících strojů a jejich odkoupením či prodloužením pronájmu. Posledně jmenovaný případ by dával smysl ve spojení s čekáním na nejmodernější letouny 6. generace, které se vyvíjí jak ve Spojených státech, tak v západní Evropě (samozřejmě především coby protivníci nových ruských a čínských strojů). V takovém případě se ale jedná o řešení se značnou mírou nejistoty. Nové Gripeny lze pořídit za cca 80 milionů dolarů za kus.

02_letectvo

Foto: Pixabay

Osvědčená americká klasika

Druhou reálnou možností je pořízení jednoho z nejúspěšnějších strojů historie, americké F-16. V současné době je na trhu verze Block 70/72 pro jejíž pořízení se rozhodlo Slovensko. Cenu jedné F-16 lze odhadnout na nějakých 60-65 milionů za kus. Podobně přichází v úvahu i pořízení další „klasiky“, strojů F-18.

A co F-35?

Další možností, v současnosti stále častěji skloňovanou, je potom nákup nejnovějších amerických strojů F-35. Ty se pomalu ale jistě stávají páteřním typem celého NATO. Tyto letouny 5. generace disponují supermoderní avionikou a širokou škálou možností. Často se zmiňuje např. tzv. „božské oko“, systém dávající pilotovi dokonalý přehled o situaci na bojišti, díku propojení pozemních, vzdušných i vesmírných sil. V poslední době si je pořídilo např. Polsko a slouží nebo sloužit bude i v armádách USA, Izraele, Velké Británie, Austrálie, Nizozemska, Itálie a řady dalších zemí.

Cena nového stroje F-35 je přitom srovnatelná s dalšími stroji a je na úrovni 80 milionů dolarů. Stejné je to s provozními náklady, které dnes činí 35 tisíc dolarů za letovou hodinu, srovnatelně s F-16.

Zdroj infromací: https://www.natoaktual.cz/zpravy/f-35-lightning-nadzvuk-stihac-letadlo-armda-vzdusne-sily-nato-lockheed.A200302_124841_na_zpravy_m00

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

14 komentářů

 1. Martin Vaněk Odpovědět

  Bankomat ČR vždy k dispozici… Chcete se zbavit nepotřebného šrotu? Ministerstvo války je vám plně k dispozici – vykupuje šrot i dvojnásobně dráž, než-li nové stroje prodáváte africkým státům. A to se vyplatí… 😀

 2. Martin Odpovědět

  Pro letecké síly AČR je jediné smysluplné řešení koupě F-35. Jedná se o velmi kvalitní stroj s hi technologiemi s obrovským modernizačním potenciálem do budoucna, který posune naše letectvo zase o kus dál. Výhodu představují i možnosti sdílení logistiky a výcviku s ostatními státy NATO disponující tímto letounem. Nejsme tak bohatí abych mohli kupovat levné věci.

 3. Martin Odpovědět

  „Stejné je to s provozními náklady, které dnes činí 35 tisíc dolarů za letovou hodinu, srovnatelně s F-16.“
  Tak tohle je blud. Pokud tenhle článek vychází z údajů od Amíků, což odpovídá těm 35k USD/h, tak F16 vychází na 22k USD/h s tím, že tam jsou započítány a zprůměrovány všechny verze. Navíc Amíci nemají ve výzbroji poslední generaci F-16 a jak je známo stroje v druhé polovině životnosti vyžadují zvýšené náklady na údržbu, takže pokud by jsme poměřovali stroje stejného stáří, tak se F-16V dostane někam na hranici 12-15k USD/h.

 4. Jiří Odpovědět

  Přesně tak. F-35 je nepoměrně dražší volba než ostatní zmíněné letouny. Tenhle článek je zavádějící. Zdá se mi jako by chtěl laické veřejnosti podsouvat jako nejlepší variantu F-35. Za mě nejlepší varianta pokračovat v Gripenech. Jelikož Švédové přezbrojují na novou variantu Gripenú JAS-39E/F. je v jejich zájmu dát výhodnou cenovou nabídku na odkup než si nechat vrátit olétané Gripeny JAS-39C pro které nemají využití. Plus je známo že stávající počet Gripenu pro potřeby letectva AČR nestačí. Proto by se mohl jejich počet navýšit z vyřazovaných švédských Gipenů.

 5. Milda Odpovědět

  Od začátku do konce vycucané z palce u nohy. Nemá to reálný základ. Např. F-18 se už nevyrábí a naopak vyřazuje. Na druhou stranu zde určití papaláši uvažovali i o Fafalu

  1. Martin Odpovědět

   F/A-18 je aktuálně označována verze Super Hornet, což už je sice z velké části úplně jiné letadlo, ale je ve verzi block II velmi aktuální a stále se vyrábí a modernizuje. Takže nepoučujte, když sám nevíte.

 6. Marek Odpovědět

  Cena Gripenů je v článku špatně, i ve zdrojovém článku se uvádí 30 – 60 mil USD za kus. Cena závisí na konfiguraci a také na tom, jestli se kupuje jen letadlo a nebo i servis a případné upgrady. 80 mil za F-35 je spíše spodní hranice, tam také velice záleží na variantě a rozsahu dodatečných služeb. Co se v článku nepíše je cena za letovou hodinu, která je u F-35 velmi vysoká. Armáda určitě zvažuje i tenhle aspekt.

 7. Martin Odpovědět

  No nevím, co tak třeba něco koupit z Ruska? Pákistán, Indie dokonce i Turecko od nich kupuje a všichni obchodují z USA.

 8. Janíček Odpovědět

  každý občan, chce – li se vyzbrojit, musí si určit nepřítele … déšť, pak deštník, v případě průtrže ještě holinky, nebo pršiplášť….havárie auta, pak pojištění, pokud se moc nebojí, tak jenom povinné ručení . … hlad, tak si dojdu koupit ledničku či mrazák a zásobím se ….. pro případ poruchy přívodu elektřiny svíčky nebo petrolejku …. stát si nepřítele nemusí určit, prostě vezme prachy poplatníků a zaplatí si soudy, armádu, policii atd atd. ….. a v případě armády ani nic z toho nepotřebuje, prostě si koupí dvoumachové zbytečnosti a nepřítele neřeší, není totiž občan a ani si na ochranu nemusí našetřit, a ještě je pro pár vyvolených cool ! prostě si nepřítele nemusí nadefinovat, koupí si HRAČKY a je to !

 9. Petr Odpovědět

  Článek je blud a autor splácal informace bez vlastního rozumu a posouzení. Cena a provozní náklady Gripen E/F jsou někde cca na polovině F-35, oproti F-35 je Gripen ale „hračka“ bez rozumné bojové hodnoty. Zásadní výhodou je relativně velká série a velké množství F-35 v provozu, průběžná intenzivní modernizace a hlavně v budoucnu kompatibilita a standardizace s logistikou, komunikací a informacemi napříč NATO. Těch pár letadel nás v případě vážnějšího problému (spíše ale mimo Evropu) nevytrhne a bez spolupráce a podpory NATO (EU) a jejich sil to určitě nepůjde. Jít vlastní cestou a zavést unikátní český systém třeba na Gripenu dle mého nedává smysl…

 10. Pavel Odpovědět

  Pro ČR přichází v úvaho jen ten Gripen. Už jsme za ta leta na něj zařízený. vše ostatní by vyžadovalo vše znova. tady nejde jenom o letouny, je třeba vyměnit i celé zázemí a logistiku. U F35 to zázemí bude cenově uplně někde jinde. Nehledě na to že i piloti a ostatní personál by potřebovali přeškolení na jiný typ. To není jako když prodáte svoji rodinou Škodovku a koupíte si Forda. V době kdy se každá koruna obrací to nedává moc smysl. F-35 ať si koupí Bundeswehr nebo Arme de l Air (ti se do toho taky moc neženou).

 11. Franta Odpovědět

  Zvažujeme nákupy nebo pronájem typu Lamborghini a Ferrari. Přitom máme jednu kapsu děravou a druhou prázdnou. Na Gripeny stížnosti nejsou a spolehlivě splňují úkoly, na které jsou určeny.

 12. Odpovědět

  Kolik že je ten náš stát zadlužen? Potřebujeme mít vlastní stíhačky, abychom střežili vzdušný prostor pobaltských států? A ani ty Gripeny už na to nejsou dost dobré – my přece máme na lepší!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *