Jací jsou čeští pendleři

Práce v zahraničí

Práce v zahraničí se v dnešní době zdá být vcelku běžná, zvláště pak v příhraničních oblastech volí „pendlerskou“ variantu na první pohled poměrně dost lidí. Do širšího povědomí se pendleři dostali zejména během dvou covidových let, kdy se museli nejednou potýkat s uzavřenými hranicemi a dalšími restriktivními opatřeními. Jak ale „naše pendlery“ vlastně vnímají oči skutečné statistiky? Jsou spíše raritou, anebo se v zahraničí nechává zaměstnávat hodně lidí? A jací lidé v zahraničí pracují především?

Rekordní Karlovarský kraj

Platové podmínky a nadprůměrná nezaměstnanost v některých regionech stále svádí některé lidi k práci v zahraničí, kde mají šanci přijít si na vyšší platy než doma. Ke krajům, které mají pendlerů nejvíce, patří Karlovarský kraj. Pendleři, kteří z Karlovarského kraje denně cestují za prací, tam tvoří něco kolem sedmi procent.

Procentuálně však z celé české populace pracuje za hranicemi něco kolem 1,4 % obyvatel. Naproti tomu v sousedním Slovensku je to až skoro čtyři a půl krát více. I tak si ale celkově Češi zaměstnaní v cizině přijdou na své. Jejich výdělky dosahují ročně něco kolem sedmdesáti miliard korun (pro srovnání, cizinci pracující v Česku vydělají celkem asi 60 miliard korun).

Pendler

Foto: Pixabay

Jazyková bariéra jako překážka?

Procento Čechů by bylo pravděpodobně více, ale stojí jim často v cestě komunikační bariéra, nebo rodina od které se nechtějí loučit. Nejčastěji nyní v cizině pracují lidé jako řemeslníci. Názory na možnost pracovat v zahraničí jsou potom velmi odlišné u různých věkových skupin.

Mladá generace by byla jednoznačně pro. Celých 68 % mladých lidí by si totiž dovedlo bez problémů představit, že budou pracovat v zahraničí. Není tak příliš překvapivé, že ve věkové kategorii 18-25 let pracují v cizině 4 % příhraniční populace, tj. dvojnásobek části populace pohraničí zaměstnané v cizině bez ohledu na věk.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/finance/clanek/cesi-v-cizine-vydelaji-pres-70-miliard-rocne-40398073

https://www.kurzy.cz/zpravy/641541-nezamestnanost-v-karlovarskem-kraji-k-28-2-2022-podle-mpsv/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.