Itálie investuje do závodu Enel, aby zvýšila produkci solárních panelů

Solární energie

Výroba elektrické energie alternativními způsoby je vždy vítaným krokem. Italská premiérka Giorgia Meloni nedávno navštívila závod italské energetické společnosti Enel. Konkrétně navštívila továrnu „Enel Green Power 3 Sun“, specializující se na výrobu solárních panelů na Sicílii v Catanii. Na závěr své návštěvy oznámila, že se Itálie bude aktivně podporovat tuto oblast a investuje do závodu, aby posílila produkci solárních panelů. Na daný projekt bude vyčleněno 90 milionů eur z Národního plánu obnovy a odolnosti. Dané prostředky mají posílit továrnu a pomoci vybudovat další linku. Catania se tak stane hlavním evropským místem pro solární panely.

Sázka na budoucnost

Z Catanie se má stát klíčové centrum pro výrobu solárních panelů. V současnosti zde továrna vyprodukuje 200 megawattů (MW) ročně. Díky této finanční injekci bude továrna schopna nově vyprodukovat až 3 gigawatty (GW).

Sázka na rozšíření závodu přinese také nové pracovní příležitosti. Do konce roku 2024 vznikne až 700 nových míst a dalších 1 000 pracovních míst pro spolupracující společnosti. Tento krok tedy nejenže podpoří udržitelnou energetiku, ale přispěje k ekonomickému růstu regionu.

Snížení vlivu ruského plynu

Evropská Unie aktivně hledá způsoby, jak snížit závislost na dovozu ruského plynu. Získávání energie z obnovitelných zdrojů je jednou z variant, jak se osamostatnit. Italská premiérka, která byla zvolena do funkce v říjnu 2022, začíná pomalu plnit své sliby. Investice má napomoci také tomu, aby nejen Itálie, ale i Evropa mohla konkurovat Asii.

Italská stopa v USA

Energetická společnost Enel, která působí v řadě evropských zemí, ohlásila v první polovině roku 2023 společnost, že plánuje výstavbu největší továrny na fotovoltaické panely v USA. Plánovaná investice přesahuje jednu miliardu dolarů a vzniknout by mělo až 1 000 pracovních míst. Společnost si pro výstavbu zvolila oblast poblíž města Tulsa v Oklahomě. Guvernér Oklahomy, Kevin Stitt, byl nadšený z dohodnutého projektu. Zařízení má vygenerovat 3 GW ročně, reálná je i možnost 6 GW s vytvořením dalších 900 pracovních míst.

Zdroj: https://www.reuters.com/sustainability/italys-enel-invest-more-than-1-bln-oklahoma-solar-panel-factory-2023-05-22/https://www.enelgreenpower.com/https://www.reuters.com/sustainability/italy-invest-enel-plant-boost-solar-panel-production-pm-says-2024-02-03/

Náhledové foto: Pixabay