Íránská ekonomika v křeči: Měna rijál padá na historické minimum

Vánoce peníze

Během oslav perského Nového roku zaznamenala íránská měna ríjál bezprecedentní propad. Hodnota jednoho dolaru vystoupala až na 613 500 rijálů, což je rekordní minimum. Tato situace jen posiluje ekonomické útrapy Íránu, který se potýká s vysokou inflací a napjatými vztahy se Západem.

Vyprázdněné směnárny a rostoucí poptávka

Sváteční období Nowruz, které letos probíhá od 20. března do 2. dubna, tradičně přináší zvýšený zájem Íránců o zahraniční měny před plánovanými cestami do zahraničí. Většina směnáren v hlavním městě Teheránu však zůstávala o svátcích zavřená. „Cena rijálu není reálná. Poptávka po dolarech je obrovská, ale otevřené jsou jen některé směnárny,“ potvrdil Mohsen, pracovník jedné z mála otevřených směnáren.

Propad íránské měny zasáhl mnohé Íránce nepřipravené. Mojtaba, čtyřicátník a otec rodiny, nevycházel z údivu: „Během pár dnů volna ztratil rijál 5 % své hodnoty!“ Pár Niloufar a Behzad si kvůli znehodnocení musel výrazně připlatit za zájezd do Turecka. Řada dalších přišla o životní úspory.

Vleklá ekonomická krize dále oslabuje rijál

Hodnota rijálu klesla zhruba na dvacetinu své úrovně z roku 2015, kdy Írán podepsal jadernou dohodu se světovými mocnostmi. Od té doby se propadla z 32 000 na statisíce za jeden dolar. Inflace v zemi dosahuje až 46 % a napjaté vztahy se Západem přetrvávají od odstoupení USA od jaderné dohody za Donalda Trumpa v roce 2018.

Zklamání z výsledku voleb

Rekordní oslabení rijálu přichází necelý měsíc po parlamentních volbách s nejnižší účastí od roku 1979, které vyhráli politici tvrdé linie. Mnozí Íránci tak vidí malou šanci na brzké řešení patové ekonomické situace. Zatímco vlády zastánců tvrdé linie v minulosti spíše přiživovaly protizápadní rétorikuzískaly znovu většinu v parlamentu.

Zdroje info: Reddit, https://www.marketwatch.com/story/irans-currency-hits-a-record-low-amid-2-week-new-years-holiday-c9181fc3, https://apnews.com/article/iran-currency-rial-record-low-economy-2c59af5dfa9bbbb9e5286352e2899cf5

Náhledové foto: Pixabay