Investujte v krizi do bydlení a zhodnoťte své úspory

epenize.eu_finep_cz_uvodni

Na investiční byt nemusíte mít nutně volné miliony. Klidně si ho můžete pořídit na hypotéku a sami v něm bydlet. I tak může v krizi ochránit vaše prostředky před inflací.

Když na jaře přišla první vlna koronaviru, všechny burzy letěly ke dnu, ale nemovitosti stále rostly (i když o něco pomaleji). Potvrdilo se tak, že byty a domy skutečně představují klidné přístavy ve vodách rozbouřených krizí.

To však neznamená, že investice do bytu je snadná. Vše si musíte důkladně promyslet. Investice do bydlení totiž není akcie, která z vás udělá přes noc milionáře. Představuje spíš bezpečné uložení prostředků do fyzické podoby, která téměř jistě vždy bude mít hodnotu.

Nikde totiž není psáno, že růst cen nemovitostí se nemůže zpomalit. I tak ale s největší pravděpodobností peníze investované do nemovitosti ochráníte před znehodnocením inflací a určitě se jedná o lepší způsob jejich uložení, než když vám leží na účtu (byť spořicím).

epenize.eu_finep_cz_01

Foto: Finep.cz

I když dojde k poklesu, nedá se předpokládat, že by tento trend byl trvalý. Proto pokud investujete v horizontu pěti a více let, pravděpodobně se vaše peníze zhodnotí.

Záleží i na lokalitě

Při výpočtu, jestli se vám investice do bytu vyplatí, započítejte také náklady, které ušetříte, pokud v domě bydlíte, případně nájemné, které vám bude platit nájemník. Při koupi bytu si také důkladně promyslete lokalitu. Ne všude totiž ceny rostou tak rychle jako například v Praze. V menších městech může být také komplikovanější sehnat nájemníka.

Na druhou stranu v méně atraktivních lokalitách se vám může více vyplatit pronájem bytu v poměru k pořizovací ceně nemovitosti. V menších městech tak tato investice může představovat výnos až 7 %.

Pokud chcete byt pronajímat, řiďte se jednoduchých pravidlem: každý investovaný milion do nemovitosti by vám měl přinést minimálně 3 500 Kč na nájmu.

epenize.eu_finep_cz_02

Foto: Finep.cz

Investice do nemovitosti se může vyplatit i na hypotéku

Protože jsou hypotéky nejlevnější v historii, investice do nemovitostí se stává dosažitelnější pro více lidí. Stačí vám totiž pouze 10 % z hodnoty bytu. Zvláště pokud přijde zvýšená inflace, může investice do bydlení představovat skutečně výhodný způsob uložení prostředků.

Byty v Praze přitom představují pro investory největší jistotu, protože je zde největší zájem ze strany nájemníků. Poohlédněte se například po nových bytech v lokalitách mimo úplné centrum, které poskytují perfektní kombinaci městského života s blízkostí přírody.

Autorem článku je Martin Knížátko

Náhledové foto: Finep.cz

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.